Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Atina'ya mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam da 9 Eylül'de, İzmir'in kurtuluşunun 99. yıl dönümünde Atina yönetimini bir kez daha uyardı, "Tek taraflı eylemlerden kaçının" mesajı verdi. Tansiyonu yükselten tarafın Yunanistan olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'nin haklarını sonuna kadar savunurken diplomasiye de her zaman alan açtığını söyledi. Ege Denizi'nde göçmenlerin yaşadığı insanlık trajedisini de hatırlatan Cumhurbaşkanı, ''Batılı ülkeler Aylan bebeğin dramından gerekli dersleri çıkarmamıştır'' dedi.

Haberler - NTV Haber 09.09.2021 - 15:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Atina'ya mesaj

Cumhurbaşkanı , Dokuz Eylül Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi tarafından düzenlenen ''Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu''na video mesaj gönderdi.

''ATİNA OLDUBİTTİLERDEN KAÇINMALI''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında Atina yönetimine böyle seslendi:

''Yunanistan'ın hak ve menfaatlerimize saygı göstermesini, oldubittilerden ve tek taraflı eylemlerden kaçınmasını bekliyoruz. Yunanistan ile hakkaniyete, adalete ve işbirliğine dayalı komşuluk hukukunu gözeten çözüm yolları bulacağımıza inanıyorum.''

Ege ve Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimin Yunanistan'ın uzlaşmaz tutumundan kaynaklandığını belirten Erdoğan, ''Yunanistan'ın tansiyonu yükselten adımları karşısında daima suhuletle davrandık. Meşru haklarımızı sonuna kadar savunurken diplomasiye alan açmayı asla ihmal etmedik. Bugün de bu müspet tavrımızı koruyoruz'' diye konuştu.

''BATILI ÜLKELER AYLAN BEBEĞİN DRAMINDAN GEREKLİ DERSLERİ ÇIKARMAMIŞTIR''

Erdoğan, Ege Denizi'nde göçmenlerin yaşadığı insanlık trajedisini hatırlattı, Avrupa ülkelerine de şu sözlerle tepki gösterdi:

''Bundan 6 yıl önce minik bedeni sahile vuran Aylan bebek, modern dünyanın utanç vesikası olarak hafızalara kazınmıştır. Başta Avrupa olmak üzere Batılı ülkeler Aylan bebeğin dramından gerekli dersleri çıkarmamıştır.

''SURİYELİLERE KAPANAN KAPILAR FETÖ'CÜ CANİLERE AÇILMIŞTIR''

Suriyeli mazlumlara kapanan kapıların FETÖ'cü canilere sonuna kadar açılması ise insanlık adına hicap kaynağıdır.''

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...