Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Ebubekir Kitta ortak basın toplantısı düzenledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu paralel devlet yapılanması, paralel yapıyla ilgili konuda bildiğiniz gibi Mali, uzun yıllara sari olarak bu örgütün en çok yerleştiği ülkelerden bir tanesi ve bu konuda 'Türkiye hükümetine, Türk devletine aykırı düşenlere karşı biz ülkemizde fırsat tanımayız' dediler" dedi. 

Terörle mücadele konusunda nasıl bir iş birliği yapılabileceği sorulan Erdoğan şunları söyledi:

"Terörün dini, ırkı, milleti böyle bir şey yok. Uluslararası bir yapı, tesir alanı olan ve insanlığı tehdit eden bir unsur. Buna karşı bütün insanlık ortak bir mücadelenin içerisinde olması şart. Bizim hemen yanıbaşımızda Suriye'de bir devlet terörü var. Aynı şekilde Irak'ta bunu yaşıyoruz. Buralarda yüz binlerce insan öldürülmeye devam ediyor. DEAŞ terörü son dönemlerin en yoğun isminden söz ettiren terör olayı. Bunların bağlantılarıyla Mali de karşı karşıya kaldı. 

"35 YILDIR MÜCADELE VEREN ÜLKEYİZ"

Neticesi insanın ölümü olan bu tür hareketler karşısında uluslararası kurumlar ve tüm devlet yapılanmalarının müşterek tavır almaları gerekir. Benim teröristim iyidir seninkisi kötüdür mantığıyla bu iş çözülmez. Buna karşı Mali'de bizler elimizden gelen tüm imkanlarımızla ilgili birimlerimizin dayanışma içerisinde olması suretiyle dayanışmayı sürdürebiliriz. Biz terörle 30-35 yıldır mücadele veren bir ülkeyiz. Ülkemizde bir bölücü terör örgütü var biliyorsunuz.

Bu bölücü terör örgütü şimdi de Suriye'nin kuzeyinde bir başka bölücü terör örgütüyle iş birliği halinde orada bir yapılanmanın gayreti içindeler. Bu mücadeleleri vermeye devam ediyoruz. İş birliğimiz şart. Dinimizi terörle bir araya getirme gayreti içerisine girenler dinimize saygısızlık ettikleri gibi bizlere de hakaret etmektedirler. Paris'te olan olay bunun çok açık bir ifadesidir. Oradaki karikatürleri çizmek suretiyle Peygamberimize hakaret edenler bunu bir özgürlük alanı içerisinde değerlendiremezler. Bu bir fikir özgürlüğü değildir. 

Biz Müslüman olarak Hz.İsa'ya aynen Peygamber efendimize gösterdiğimiz sevgiyi gösteririz. Hepsi bizim peygamberlerimizdir. Ama acaba Hristiyan dünyası, Museviler bunu yapabiliyor mu? Bu konuda kendilerini check etmeleri lazım." 

"ONU MUHATTAP ALIP DA..."

Merkez bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz'ın faiz konusundaki eleştirileri hakkında görüşü sorulan Erdoğan şunları ifade etti:

"Durmuş Bey kendi işine baksın. Onu muhatap alıp da burada herhangi bir şey söyleyecek halim yok. Kendisinin barışı grafiğini agyet iyi bilen birisiyim. Onların dönemi bizim faizle mücadelemizde çok farklı bir mücadeleyi sürdürdüğümüz dönem olmuştur. Kendi maharetleri değildir. Bizim özel gayretlerimizdir.

Düşük faiz, büyüme oradaki tespitleri de çok çok yanlış. Gerek ABD'yi bu şekilde değerlendirmesi ayrı bir yanlış. Şu anda ABD'yi az büyüyen bir ülke olarak nitelemek bir insanın bakar kör olmasıdır. Şunu sormak lazım. Şu anda ABD'de faiz oranı nedir, enflasyon nedir? Bunu bir öğrensin. Acaba büyüme oranları bize göre nedir? Buna bakmak lazım." 

HAKAN FİDAN CEVABI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel seçimler için aday listelerinin şekillenmeye başladığı hatırlatılarak sorulan "MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın adaylık konusunda size danıştığı, sizin de MİT'in başında kalması yönünde bir telkinde bulunduğunuz söyleniyor. Cumhurbaşkanı olarak MİT Müsteşarı'nın adaylığı konusunda ne düşünürsünüz?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Bu dedikodularla fazla meşgul olmayalım. Tabii birinci derecede karar merci bu konuda Sayın Başbakandır. Fakat Sayın Başbakan bu konuyla ilgili kanaatimi bana sorduğunda zaten verdiğim cevap kendisinde meknuzdur, gizlidir, o da onda kalacaktır. Bu konuyla ilgili şu anda aramızdaki görüştüğümüzü burada benim deşifre etmem bir defa kendime de saygısızlık olur, Sayın Başbakana da saygısızlık olur."