Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP mitingindeki patlamayla ilgili "Yaklaşık bir saate yakındır HDP Eş Başkanı'nı arkadaşlarıma arattırıyorum. Kendilerine ulaşamadıkları için henüz bir geçmiş olsun temennimizi iletemedik" dedi.

Anadolu Ajansı 06.06.2015 - 00:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'daki patlamanın seçimden iki gün önce olmasının, seçime ciddi manada gölge düşürdüğünü belirterek, "Seçimi öyle veya böyle yapacağız. Bütün güvenlik tedbirler daha da artırılmak suretiyle bu seçimi en iyi şartlarda inşallah gerçekleştirmenin gayreti içindeyiz" dedi.

Erdoğan, A Haber'deki "Cumhurbaşkanı ile gündem özel" canlı yayınında soruları yanıtladı. 

HDP'nin Diyarbakır mitinginde meydana gelen patlamayla ilgili sorular üzerine Erdoğan, İçişleri Bakanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Diyarbakır Valisi ile yaptığı görüşmeler neticesinde 2 ölü ve 100'e yakın yaralı olduğu bilgisinin geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temennimiz ağır yaralıların şifasını bulmasıdır. Rab'bim ölenlere rahmet, yaralılara da şifalar versin. Miting esnasında iki ayrı noktada patlama söz konusu oluyor. Bir trafonun önünde olan bir bölgede, simitçinin olduğu söyleniyor. Bir de 40-50 mesafede de bir çöp kutusunda kurulu olduğu söyleniyor" diye konuştu.

Ankara'dan uzman ekiplerin bölgede çalışma yapacaklarını belirten Erdoğan, bu işin nereden, nasıl kaynaklandığının incelenip, sonuca varılacağını kaydetti. 

Şu anda yapılacak tespitlerin erken olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan önce de kendilerini üzen durumlar yaşandığını, Siirt'te bir muhtarın, Şırnak'ta iki kişinin öldürüldüğünü hatırlattı.

Erdoğan, daha önce yaşanan ölüm olayları da düşünüldüğünde sürecin maalesef çok olumsuz yanlarının olduğunun görüleceğini belirterek, "Fakat bugünkü olayın tam seçimin iki gün öncesinde olması, seçime ciddi manada bana göre gölge düşürdü. Seçimi öyle veya böyle yapacağız. Bütün güvenlik tedbirler daha da artırılmak suretiyle bu seçimi en iyi şartlarda inşallah gerçekleştirmenin gayreti içindeyiz" diye konuştu.

Herkesin, tahriklere gelmeden, demokratik hakkını en ideal şekilde pazar günü kullanmaya kendini hazırlamasını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi partilerin de tabanlarına daha da farklı şekilde sükunet ve suhuleti telkin etmesi gerektiğini söyledi.

Bunlar yapılarak, pazar günkü seçime çok büyük bir katılım sağlanması gerektiğine işaret eden Erdoğan, "Yaklaşık bir saate yakındır HDP Eş Başkanını arkadaşlarıma arattırıyorum. Kendilerine ulaşamadıkları için henüz bir geçmiş olsun temennimizi iletemedik ama böylece gerek şu yayın vasıtasıyla bunu iletmiş olalım, aynı zamanda zaten Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosundan da bu konuyla ilgili açıklamamızı yaptık" şeklinde konuştu. 

"HEDEF SEÇİMİ GÖLGELEMEK"

Biri soru üzerine Erdoğan, saldırının hedefinin, seçimi gölgelemek olduğunu ifade ederek, çözüm sürecine gölge düşürmek isteyen bazı gruplar bulunduğunu söyledi. 

Hükümetin ve kendisinin çözüm sürecine sahip çıkacaklarını hep söylediklerini dile getiren Erdoğan, "Bundan taviz vermek mümkün değil. Olan olay nedir, ne değildir? Saldırı mıdır, çok daha farklı bir eylem midir? Bunları şu anda Ankara'dan gelecek uzman ekibin araştırmaları ortaya çıkaracaktır diye düşünüyorum" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yarın ve seçim gününe yönelik bir provokasyon endişeniz var mı?" sorusu üzerine de bunun, yalnızca bu seçimler için değil, her zaman beklendiğini söyledi. 

Genelde güvenlik güçlerinin azami ölçüde tedbirler aldığını anlatan Erdoğan, yalnızca Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde seçimler öncesinde bu tür olaylara rastlanabildiğini belirtti. Erdoğan, "Ama temennimiz odur ki biz bu işi hele hele bugünkü olaydan sonra adedi artmasın, yaralılar da şifa bulsun" diye konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...