Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti milletvekilleri ve MKYK üyelerine Beştepe'de iftar verdi.

İftar sonrası konuşma yapan Erdoğan, AB-Türkiye arasındaki müzakere sürecine yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

İsim vermeden "Türkiye'nin AB üyeliği 3000 yılını bulur" diyen İngiltere Başbakanı David Cameron'u eleştiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimizi, altını çizerek söylüyorum, onurlu duruşumuzu ve milli çıkarlarımızı koruyarak, gittiği yere kadar götüreceğiz. O yerli ve milli duruşumuz asla zedelenmemeli. Türkiye sıradan bir millet, ülke değildir. Öyle yok, '3 binlere kadar bekler.' şudur, budur, vs. Bizim kimse tahammülümüzü test etmesin. Ve bu noktada hükümetimiz inanıyorum ki gerekli cevapları gereken yerde, gerekenlere, tam hakkıyla verecektir, vermelidir."

"53 OYALANIYORUZ"

Erdoğan, Türkiye'nin 1963'ten bu yana 53 yıldır oyalandığına dikkati çekerek, "Bu nereye kadar devam eder İşte bunun kararını hükümetimizle hep birlikte vererek, adımını da ona göre atmalıyız" diye konuştu.

"BANA GÖRE BİR NUMARA..."

Parlamento iç tüzüğünün değiştirilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, milletvekillerine "Biliyorum ki Meclis gündeminde pek çok önemli konu var. Bunları mutlaka hayata geçirerek Türkiye'nin önünü açmanız, yürüyüşü hızlandırmanız gerekiyor. Bana göre, bir numara, süratle adımını atmanız gereken Parlamento İç Tüzüğü'nü değiştirmenizdir" sözleriyle seslendi.

Erdoğan, şöyle devam etti: Çünkü Parlamento'nun şu andaki çalışmasına adeta mevcut iç tüzük ilkellik getiriyor, bu ilkellikten kurtulmamız lazım. Türkiye Cumhuriyetine, Türk halkına böyle, masaların üzerinde dolaşan parlamenterler yakışmıyor. Tahrik esaslı bir parlamento çalışması yakışmıyor.

"SURİYE'NİN KUZEYİNDEKİ OLUŞUMA İZİN VERMEYİZ"

Terörle mücadelede kararlılık mesajı da veren Erdoğan, "Devletin teröriste demir yumruğunu, mağdur olan bölge halkına da şefkatli yüzünü gösterecek, tüm önlemleri alarak huzur ve güven ortamını tesis edip, güçlendireceğiz" dedi.

Suriye'deki gelişmelere de değinen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Suriye sınırlarımızda ülke ve millet olarak geleceğimizi tehdit edecek bir oluşuma, siyasi, diplomatik, askeri tüm imkanlarımızı kullanarak sonuna kadar karşı çıkacağız. Kim olursa olsun, Suriye'nin kuzeyinde böyle bir oluşuma Türkiye olarak asla müsaade edemeyiz."

"YÜZÜSTÜ BIRAKMAYA HAKKIMIZ YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak'tan gelen 3 milyon sığınmacıyı, dünyanın dört bir yanından gelerek İstanbul'a sığınan yüzbinlerce misafiri barındıran Türkiye'nin, dünyanın tüm mazlumlarının gönlünde müstesna bir yerde oturduğuna dikkati çekerek, Amerika seyahatinde yanlarına gelenlerin bunu söylediğini, "Allah razı olsun, sizi korusun" dediğini, "Suriye, Irak, Filistin" diye haykırdığını aktardı.

Bu insanların başlarını öne eğdirmeye, yüreklerini burkmaya haklarının olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı, Libyalı, Afrikalı çocukları, kadınları çaresizce Akdeniz'in karanlık sularında terk etmeye hakkımız yok. Orta Asya'daki, Kafkaslar'daki, Balkanlar'daki, Afrika'daki, Güney Asya'daki kardeşlerimizi yüzüstü bırakmaya hakkımız yok" diye konuştu.