Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da AK Parti bayramlaşma töreninde konuştu.

Erdoğan'ın gündeminde Arakan'da yaşananlar vardı.

Yaşanan dram nedeniyle dünya nezdinde gerekli girişimleri yaptığını söyleyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Üç gündür Arakan'la ilgili olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanı olarak, devlet başkanlarını arıyorum. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ni aradım, onlarla konuştum ve bütün bu görüşmelerimle birlikte bir duyarlılık istiyorum. İnşallah ayın 19'undan itibaren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplanıyor. Orada bunları çok daha farklı bir şekilde dile getireceğiz ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndan tüm dünyaya bunu anlatacağız, haykıracağız. İkili görüşmelerde bunları yine konuşacağız. Kimse konuşmasa da biz konuşacağız.

Zaman zaman gazetelerde, televizyonlarda, sosyal medyada, 'Arakan'ın bizimle ne ilgisi var, bu işe niye karışıyoruz?' bu tür serzenişlerde bulunanları görüyorum. Bu tür ifadeleri dile getirenler, her şeyden önce tarihlerini bilmiyorlar, ecdatlarını tanımıyorlar. Bu çevreler, bizim Myanmar'da şehitliğimiz olduğunun dahi farkında değiller. Evet, belki bize Arakan coğrafi olarak uzaktır ama tıpkı Pakistan gibi, tıpkı Hindistan gibi, tıpkı bölgedeki pek çok başka yer gibi orası da gönül dünyamızın sınırları içindedir. Bunu böyle bilelim.

"MÜSLÜMANLARIN GEÇMİŞİ SİLİNMEYE ÇALIŞILIYOR"

Eski adıyla Burma bugünkü adıyla Myanmar Çin ile Hindistan arasında önemli bir geçiş güzergahı olması nedeniyle önemli bir noktadadır. Arakan Müslüman devlet adamları tarafından yönetilmiştir. Bugün 1.5 milyon vatandaşlık dahil her türlü haktan mahrum ve 1.5 milyonu da çevredeki ülkelerde yaşayan Arakanlı kalmıştır. Katliam ve baskılarla Arakan Müslümanlarının geçmişi Myanmar'dan silinmeye çalışılıyor. Bu kanlı oyun Arakan'da bozulacaktır. Yaklaşık bir asır önce bize yardım için aralarında topladıkları 35 bin altını gönderen kardeşlerimize bütün dünya gibi sırtımızı dönemeyiz. Biz de bugün Arakan Müslümanlarını yalnız bırakmayacağız.

MEDYA VE İSLAM DÜNYASINA TEPKİ

Myanmar devletini yanlarına almak isteyenlerin hiçbiri bu insanlık suçunu durdurmak için adım atmıyor.

Sadece Arakan Müslümanları değil diğer etnik ve dini gruplar da çok ciddi baskı altında. Demokrasi maskesi altında yürütülen bu soykırıma göz yumanların hepsi de yapılan katliama ortaktır. Bu insanlara ormanda yolunu şaşırmış bir ceylan, bahçeye düşmüş kanadı kırık bir kuş, denizde zıpkın yemiş bir balık kadar değer vermeyen, ilgi göstermeyen dünya medyası da yaşanan katliamın ortağıdır. Arakan'da yarım asır önce 4 milyon olan Müslüman sayısını, katliamlar ve baskılarla 3'te birine indiren uygulamalara İslam dünyasının sessiz kalmış olması ise ayrı bir dramdır."

"BUNLARIN ŞEHİDE SAYGISI YOK"

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Bir tarafta terörle mücadele bir tarafta omuz omuza bir bayramlaşma yaşıyoruz. Son yıllarda terörle mücadele operasyonlarında ve 15 Temmuz darbe girişiminde gövdelerini siper eden şehit ve gazilerimize özellikle şükranlarımı sunuyorum. Son günlerde şehit ve gazilerimiz arasında ayrımcılık fitnesi çıkarmaya çalışanlar olduğunu görüyorum. Tüm şehit ve gazilerimizin bizim nazarımızdaki yeri aynıdır. 

Şehitler bunlarla ilgili kimlerin ayrım yaptığı yapacağı bellidir. Çanakkale'de şehitlerimizin yattığı topraklarda malum ana muhalefet partisinin yaptığı toplantıda nelerin olduğunu gördünüz. Onlarda şehide saygı yok. Gaziye saygı yok. Onlar bu ülkede her zaman ne yazık ki bu anlayışla yürüdüler. Bu yeni değil, bunlar değil miydi bizim mescit ve camilerimizi ahıra çeviren.

"BİR OLMAK ZORUNDAYIZ"

Tüm bu yaşananlar bize Türkiye olarak güçlü olmak zorunda olduğumuzu gösteriyor. 80 milyon olarak bir ve beraber olmak zorundayız. Kendi aramızda dargın küskün olmayacağız. Birbirimizi para, pul, makam, mevki için sevmeyi atın bir kenara. Birbirimizi sadece ve sadece Allah için seveceğiz. Ülkemize 81 vilayetimize sımsıkı sarılmak zorundayız. Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizdeki gelişmeler karşısındaki mücadelemizi sahada yer alarak ve siyasi duruşumuzla sürdürmek zorundayız."

YILDIRIM: BAYRAM DEĞİL MATEM HAVASI VAR

Arakan'da yaşananlar Erdoğan'ın öncesinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım'ın da gündemindeydi.

Yıldırım şunları söyledi: 

"Kurban Bayramı bütün İslam aleminin bayramı. Ama ne yazık ki bugün İslam coğrafyasının pek çok yerinde bayram değil matem havası var. Son günlerde Arakan'da yaşanan vahşet büyük bir insanlık suçu olarak tarihe geçiyor. Sadece Müslüman oldukları için savunmasız insanları öldürmenin adı soykırımdır. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın İslam dünyası liderleriyle yaptığı çağrıyla meselede olumlu gelişmeler olacağını ümit ediyoruz. Akan bir mazlum kanı söz konusuysa biz o kanı kendi damarlarımızdan akmış gibi biliriz. Arakan'daki bu zulüm bu şiddet dünyada İslam düşmanlığının ulaştığı yeri açıkça ortaya koymaktadır. Nefret söylemlerini de son derece tehlikeli bulduğumuzu da söylemek isterim.

Bayramlar bizi birleştiren en müstesna günlerdir. Bu bayram neşesi ve coşkusu memleketin her köşesini 365 gün boyunca sarsın istiyoruz. Yine birlikte yine beraberiz. Bu topraklarda biriz beraberiz, birlikte Türkiye'yiz. Bugün kardeşlik hissiyatıyla bütün kırgınlıklara son verelim."