Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na rest: İspatlarsan makamımı bırakacağım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" kapsamında düzenlenen etkinlikte konuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun iddialarıyla ilgili konuşan Erdoğan, "Çocuklarım, kardeşim, eniştem, dünürüm yurtdışına milyonlarca dolar para göndermiş. Artık ismini anmaya dahi tenezzül etmediğim bu zata soruyorum, iddiaların belgesi var mı, varsa çıkart milletin önüne ben hemen gereğini yapayım. İspatlayamazsan siyaseti bırakman lazım. İspatlarsan hem siyaseti hem Cumhurbaşkanlığı makamını bırakacağım. Hodri meydan" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 26.11.2017 - 15:09 | Son Güncelleme : 26.11.2017 - 16:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na rest: İspatlarsan makamımı bırakacağım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" kapsamında Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen programda konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Yaratılmışların en değerlisi olan insana hele kadına yönelik şiddet asla kabul edilemez. Bu ihanetin içine giren herkes cezasını çekmelidir. Bu mesele sadece ülkemizin değil tüm dünyanın sorunudur. Batı toplumları da aile içi şiddet sorunundan muzdariptir. Asıl mesele cinsiyetten öte insana bakış meselesidir. İnsana verilen değer meselesidir. Bizim medeniyetimiz ve kültürümüz her işin başına insanı koyar. Her kim kadınlarla ilgili şiddeti öven, onları rencide eden bir söz söylüyorsa bilin ki onun zihin kodlarında bir sorun vardır. Sevgili peygamberimiz ne buyuruyor, cennet annelerin ayakları altındadır. Annelerin konumu çok farklı. Kadını yar olarak, canan olarak tarif eden bir kültürün şiddet üretmesi de işin tabiatına aykırıdır. Ülkemizde insana, kadına dair yanlış uygulamalar varsa bunun sebebini dinimizde veya kültürümüzde değil daha derinlerde aramak durumundayız. Kadın yoksa toplumun yarısı yoktur. Kadının olmadığı bir toplumun kalan yarısı da yok oluşa gidiyor demektir. 

"YILBAŞINDA UYGULANACAK EYLEM PLANI HAZIRLANDI"

Bugün burada sizlerle birlikteliğim sadece bir protokol görevi değil, kadınların mücadelesine verdiğim samimi desteğin bir nişanesidir. İnşallah yılbaşından itibaren uygulanacak eylem planı hazırlandı. Erken yaşta ve zorla evlilik geride bırakmamız gereken bir sorundur. 14-15-16 yaşlarındaki evlilik oranı yüzde 4'lere kadar geriledi. 24 Kasım öğretmenler günüydü. Anamuhalefetin başındaki zat çıkmış konuşuyor, sen ne anlatıyorsun? Bizim ordumuzun bayanlar ayağı da çok sağlamdır. Eğitim hayatına devam eden kız çocuklarımız evliliğe zorlanmıyor. 

"BÖYLE ÇARPIK ZİHNİYET OLUR MU?"

Benim ve arkadaşlarımın kadınlarımızın sorunlarının çözümü için iradeye sahip olduğunu söyledim. Mesela anamuhalefet başındaki zatın kadına şiddetle ilgili skandal ifadeleri şöyle; erkek işsizse eve yeteri kadar para gelmiyorsa bu erkek de gider hıncını karısından alır. Bunu diyen kim, bay Kemal. Böyle çarpık bir zihniyet olur mu? Böyle yoz bir bakış açısı olabilir mi? Bu mantığa göre her seçim yenilgisinden sonra evde neler yaptığını düşünmek bile istemiyorum.  

"YURTDIŞINDA 1 KURUŞ PARAM VARSA..."

Bu zat ayrıca müfterider, hicap duygusu gelişmemiş bir yüzsüzdür. Ailem ve şahsım hakkında aslı astarı olmayan yalanlar üretiyor. Geçtiğimiz günlerde yine çirkin yüzünü gösterdi. Meclis kürsüsünden iftiraları sıraladı. Çocuklarım, kardeşim, eniştem, dünürüm yurtdışına milyonlarca dolar para göndermiş. Daha önce de benim 3 milyar dolar param olduğunu iddia etmişti. Hangi hukuk ekolüne bakarsanız bakın, müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Artık ismini anmaya dahi tenezzül etmediğim bu zata soruyorum, iddiaların belgesi var mı, varsa çıkart milletin önüne ben hemen gereğini yapayım. Yoksa çık milletin önüne iftira ettiğini söyle, özür dile. Aksi takdirde iftiracı durumuna düşeceksin. Yüreğinde utanma duygusu olan birisi bu sözler karşısında iki yoldan birini seçer. Bu söylediğim sözlerin hepsini de yutup üç gün sonra aynı yanaları tekrarlamayı sürdürecek. Tayyip Erdoğan'ın yurtdışında 1 kuruş parası varsa, çıksın bunu ispat etsin. İspat ettiği anda Cumhurbaşkanlığı makamında bir dakika durmayacağımın taahhüdünü veriyorum. Bunu ispat edemeyen Kemal o makamında duracak mı? O da taahhüdünü versin. Millet senin ne olduğunu gördü. Hangi bankada yurtdışında hesabım var, onu ispatla. İspatlayamazsan siyaseti bırakman lazım. İspatlarsan hem siyaseti hem Cumhurbaşkanlığı makamını bırakacağım. Hodri meydan. Bu zatı milletimize ve özellikle de kadınlarımıza havale ediyorum.

Sayfa Yükleniyor...