Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi hakkındaki sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, “Şu anda bu zat bulunduğu makamın adamı değil” dedi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 08.04.2016 - 14:26 | Son Güncelleme : 08.04.2016 - 15:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na tepki

Cuma namazını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki konularla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi hakkında dün yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

"BULUNDUĞU MAKAMIN ADAMI DEĞİL"

Erdoğan, şöyle konuştu: 

"İkili bir atışmaya girmeyi doğrusu zayi addediyorum. Şu anda bu zat bir defa bulunduğu makamın adamı değil. Bu zat siyaseti henüz öğrenemedi. Ben daha önce kendisi için 'Çırak bile olamadı' demiştim, gerçekten çırak bile hala olamadı. Çok çok buna yakışacak ifadeler var da, bu ifadeleri kullanmayı edebim müsade etmiyor.

Geçen söyledim, 'siyasi sapık' dedim. Niye dedim. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız benim partimizin kuruluşundan beri dava arkadaşımdır. Onun inancı noktasındaki değerleri değerlendirmeye bu zatın ne ilmi, ne yaşamı, ne de siyasetteki yeri zaten el vermez. İşte bir kasetle geldiği makam var. Eğer o kaset olayı olmasaydı zaten o makama da gelemezdi.

Kaldı ki bir başka yön, Sayın Baykal’ın yanından çıktıktan sonra ‘Hayır adaylık falan düşünmüyorum’ diyen kişi, ertesi gün aday oldu. Bunda yalan, dolan her türlü şey var. Sabah başka akşam başka. Böyle bir tip, tipleme. Allah bu tiplerden Türk siyasetini, Türk demokrasisini korusun diyorum. CHP’yi de korusun diyorum.

Tek üzüntüm var. CHP’ye gönül vermiş hanım kardeşlerimin ’de kadınlara yapılmış olan bu hakareti, bu saygısızlığı aslında çok farklı değerlendirmeleri gerekirdi. Bunu değerlendirmekleri için de ayrıca üzgün olduğumu söylemek isterim."

AYM'NİN İPTAL İSTEMİNİ GÖRÜŞME KARARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçunun iptaline yönelik görüşme kararı almasına ilişkin, "Bu bir rutindir. Bu tür müracaatlarda 10 gün içinde yanılmıyorsam esasa girmenin kararını verir, ondan sonra da yine yanılmıyorsam bir ay içerisinde de bunu görüşür, gereken cevabı verir. Olay bu rutinin işlemesidir" dedi.

“CİBİLİYET MESELESİ”

MKE Silah Fabrikası Müdürü'nün tutuklanmasına ilişkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlar tabii karakter meselesi, cibiliyet meselesi. Buna yok diyemeyiz. Buna benzer şeyler çıkabilir. Nitekim şu anda tutuklandı ve iyi ki tabii ki böyle bir süreç işlemiş oldu. Buna benzer şeyleri yani her yerde bekleyebilirsiniz, olabilir. Temenni ederiz ki bunlar minimize olsun, hiç olmasın ama bu tabii çok çok üzücü bir olay. Bir makama gelmiş böyle bir insanın kalkıp da böyle bir sırrı deşifre etmesi veya buna tevessül etmesi çok çok yanlış bir olaydır. Tabii şimdi artık yargı onunla ilgili gereğini yapacaktır" ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Bunlar zaten kendileri için başka tür vatansızlık veya başka tür vatandaşlık arıyorlar. Bunları oralara havale etmek, sevk etmek lazım. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında Türkiye'ye, Türk vatanına, Türk milletine ihanet olamaz. Bunlar bu millete, bu vatana, Türkiye Cumhuriyeti'ne ihanet içerisindedirler. Bu ihanet içerisinde olanların da bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı vasfını taşımalarını doğru bulmuyorum."

Sayfa Yükleniyor...