Erdoğan, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba ile ikili görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Göç ve vize konularıyla ilgili sorular üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok alanda elektronik vizeye geçmiş durumda olunacağını, böylece beklemenin ortadan kalkacağını ifade etti.

Erdoğan, ''Ama kısa bir süre sonra da ben temenni ederim ki karşılıklı olarak vizeleri kaldırırız. Böylece Gabonlu dostlarımız Türkiye'ye, Türkiye'den de vatandaşlarımız Gabon'a giderler. Hele hele şimdi uçakların da haftada beş güne çıkması, aramızdaki bu gidiş gelişleri çok daha rahatlatacaktır. Hatta birçok ürünleri almada da Türkiye, inanıyorum ki Gabon'u rahatlatacaktır. Çünkü kargo hizmeti verebilecek büyüklükteki uçaklarla bu seferleri yapacağız. Bunları da aramızda görüşme imkanımız oldu'' diye konuştu.

Altyapı yatırımları konusuna da değinen Erdoğan, Gabon'da yapılacak yatırımların bu ülkenin geleceğini farklı bir konuma yükselteceğini belirtti.

Erdoğan, "Çünkü altyapı olduktan sonra üst yapı kolay. Ondan sonra da üst yapıya girmek... Böylece alt yapı, üst yapı yatırımlarıyla birlikte Gabon, bölgesinde çok daha güçlü bir hale gelecektir" dedi.

"GÖÇ, ÖLÜME MALZEME OLARAK DÜŞÜNÜLMEMELİDİR"

Göçün artık dünyada önemli bir sorun haline geldiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Fakat göç, adeta ölüme bir malzeme olarak düşünülmemelidir. İşte şu anda Akdeniz'de ve Ege'de olduğu gibi. Bakıyorsunuz botlarla kaçanlar veya balıkçı gemileriyle kaçanlar bir boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı zaman, onları kurtarma gayreti içerisinde olanlar yok genelde. Fakat bizim sahil güvenlik güçlerimiz kurtarıp, kurtardıktan sonra da kendilerini ülkelerine göndermenin planı içerisinde, onlar için bir güvence kaynağı oluyor. Şu anda Avrupa Birliği'nden öyle şeyler duyuyoruz ki 'Bu botlar boş olarak görüldüğü yerde vurulmalı' Ne demek bu? Bunun böyle bir göç için bir bot olduğunu neye göre tespit ediyorsunuz? Bunlar yanlış şeyler."

Avrupa Birliği'nin bu konuyla ilgili kendi içinde sıkıntılar yaşadığını belirten Erdoğan, ''Nitekim geçenlerde İtalya bu konuda, 'Böyle bir şey yapma hakkımız yoktur', bunu tartışmaya başladı ama Türkiye olarak bizler elimizden gelen desteği nasıl veririz, sahil güvenlik güçlerimizle bu konuda ne gibi yardımcı olabiliriz, şu ana kadar hep bunu düşündük. Bunun gayreti içerisinde olduk. Kurtarma, ondan sonra da ülkelerine sağlıklı bir şekilde göndermeyi kendimize hedef telakki ettik'' diye konuştu.

"BU İŞİN TAKİPÇİSİYİZ"

"Libya açıklarında Türk gemisine düzenlenen saldırı" ile ilgili bir soru üzerine ise Erdoğan, şunları kaydetti:

"Her şeyden önce tabi, alınan bir ihbar neticesinde bir gemi vurulmaz. Eğer bir kuru yük gemisi, bunda silah olduğu ihbarı varsa ki bu Tobruk 13 mil açıklarında bir kuru yük gemisi. Bu, Türk bayrağı bandıralı olan değildi. Bu, Cook Island oraya ait bir bandıralı olan gemi ama geminin sahipleri Türk. Böyle bir silahlı atış veyahut da orada maalesef ateş altında kalması neticesinde üçüncü kaptan malum ölüyor. Bütün bunlara yönelik, Libya hükümetine yönelik şiddetli bir şekilde bunları kınadık, kınıyoruz. Bizim bayrağımızın olması halinde durum tabi çok farklı olurdu, o ayrı bir mesele. Fakat ne olursa olsun bunların yapması gereken, kalkarlardı bunlar kendi aynı şekilde sahil güvenlik botlarıyla vesaireleriyle bu gemiyi durdururlar, gemiyi limana çekerler ondan sonra da bu konteynerler açılır, bunun içinde silah var mı, yok mu görülürdü. Şimdi bunlar tabi daha henüz devlet olamamışlar. Devlet olmadıkları için bu tür yollara başvuruyorlar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu şiddetle kınadıklarını, burada hukuki bütün haklar mahfuz kalmak suretiyle de başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere işin takipçisi olduklarını belirtti.

Bu süreci takip ettiklerini de ifade eden Erdoğan, "Sorumluların derhal Libya yetkilileri tarafından bulunması gerekir, bunun da takipçisi olacağız. Tabii şu anda Libya'nın kendi içinde ciddi bir sıkıntısı var, bunu görmemiz lazım. Çok başlılık var, iki başlılık da demiyorum. Çok başlılığın içerisinde olan bir Libya'da maalesef böyle bir sıkıntı şu anda yaşanıyor. Takipçisiyiz ve bu konuyu inanıyorum ki asla bir gizliliğe veyahut da 'neticesi ne olursa olsun' demeden sonuna kadar kovalayacağız ve bu işin faillerini de inşallah ortaya çıkartacağız" diye konuştu.

Basın toplantısının ardından Erdoğan, Ondimba onuruna Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda akşam yemeği verdi.