İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanat ve spor camiasından isimlerin katıldığı iftar programında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sanat ve spor camiasından isimlerle iftarda bir araya geldi.

Tarabya'daki Huber Köşkü'nde düzenlenen iftar programında konuşan Erdoğan'ın gündeminde Fransa'da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nda ilk iki maçını kaybeden milli takıma yönelik eleştiriler ve Firuzağa'da yaşanan gerginlik vardı.

Erdoğan, İspanya maçı sırasında A Milli Futbol Takımı kaptanı Arda Turan ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e yönelik kötü tezahüratlara tepki gösterdi.

"Doğrusu ben bu ülkenin bir cumhurbaşkanı olarak buna çok üzüldüğümü, açık ve net söylemek isterim" diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonası'nda. Bu Avrupa Şampiyonası esnasında, ben buna bir yerde de talihsizlik diyorum. Farklı yaklaşımlar olabilir. Herkesin düşüncesi saygındır. İlk iki maçta takımımız ne yazık ki üst üste 2 mağlubiyet aldı. İkinci maçta tribünlerden bugüne kadar göklere çıkardığımız takım kaptanımıza karşı yapılan tezahüratları ben hiçbir şeyle izah edemiyorum. Bugüne kadar bunca zamandır bu evladımız, bu kardeşimiz, bu Milli Takım'da oynamış, hep takdir etmişiz, hep alkışlamışız ve dünyanın en güçlü takımına transfer olmuş, reklamlar arka arkaya...

İlişkili Haberler

"UTANMIYOR MUSUNUZ?"

Yani akla hayale gelmez şekilde ele alınmış, bir anda ne oluyor da 'dışarı çık' diye bu tür tezahüratlar, yuhalamalar vesaire... Peki utanmıyor musunuz? Öbür tarafta İspanyol geliyor sarılıp, kucaklayıp, Barcelona'daki arkadaşını, Atletico Madrid'teki arkadaşını teskin etmeye çalışıyor. Siz oradan yuhalıyorsunuz. Öbür tarafta bakıyorsunuz bugüne kadar başarılarıyla övdüğümüz bir teknik direktöre ve onun kızına ve açık konuşuyorum, hamile olan kızına sosyal medyada yapılanları, ben bir baba olarak asla kabul edemem. Bunlar çok ciddi edepsizliktir, terbiyesizliktir, bu milletin ne kültüründe vardır ne ahlak anlayışında vardır ne edebinde vardır. Böyle bir şey yoktur. Böyle bir şey olamaz." 

"BUNLAR NEREYE KADAR GİDECEK"

Salı günü Çek Cumhuriyeti ile oynanacak maçı hatırlatan Cumhurbaşkanı, "O maç belki yol verecektir, belki bitirecektir ama şu anda siz tamamen işin önünü kesiyorsunuz. Çünkü televizyonları açıyoruz, yorumculara bakıyorsunuz, veriyorlar veriştiriyorlar. Durun, insaf. Burada işler tamamen bitsin ondan sonra bunları oturur konuşuruz ama bu şekilde saygısızca bu hakaretler, bunlar nereye kadar gidecek?" diye konuştu.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Onun için, ben bunu da üzüntülerimin bir ifadesi olarak bu akşam özellikle vurgulamak istedim ve ben buradan başta teknik direktörümüz olmak üzere tüm futbolcularımıza, sporcularımıza azminizden bir şey kaybetmeyin, son saniyeye kadar kararlılıkla yolunuza devam edin. Siz, oradan başarıyla da dönseniz, başarısız bir neticeyle de dönseniz bizim Milli Takımımızsınız ve oraya kadar gittiniz ya size ben tebriklerimi sunuyorum, tebrik ediyorum."

İlişkili Haberler

FİRUZAĞA'DAKİ GERGİNLİK: İKİ TARAF DA HATALI

Beyoğlu Firuzağa'da bir plakçıda düzenlenen etkinliğe "içki içildiği" gerekçesiyle taş ve sopalarla saldırıda bulunulmuştu.

Erdoğan konuşmasında bu gerginliğe de bir pragraf açtı. 

"Koreli bir esnafımızın plak dükkanında yaşanan hadiseden duyduğum üzüntüyü, sizlerle paylaşmak istiyorum" diyen Erdoğan, olayı şu cümlelerle anlattı:

"Öğrenebildiğim kadarıyla hadise şu şekilde gerçekleşiyor; Koreli esnafımız internet üzerinden gerçekleştirilecek bir albüm tanıtımı için sosyal medya üzerinden davette bulunuyor. Bu çağrı üzerine plak dükkanına gelen ve zaten çok küçük olan mekanla birlikte sokakta da alkol alarak etkinliğe katılan 20-30 kişilik bir grup mahalle halkının tepkisiyle karşılaşıyor. Önce tartışma, ardından arbede yaşanıyor."

Olaya karışanların tespit edildiğini ve çoğunun yakalandığı bilgisini veren Erdoğan, "Benim asıl üzüldüğüm husus, bu tatsız hadise yüzünden Koreli esnafın mağdur olmuş bulunmasıdır" dedi ve şöyle devam etti:

"Ramazan günü sokaklara taşan bu tarz bir etkinliğe kalkışmak ne kadar yanlışsa buna kaba güç kullanarak müdahale etmek de o kadar yanlıştır. Burada iki taraf da hatalıdır.

Kendi milletinin, kendi şehrinin hassasiyetlerine saygı duymayanlar ve buna demokratik olmayan bir tepki ile mukabele edenler, yol açtıkları arbede ile maalesef misafirperverliğimize gölge düşürmüşlerdir. Bu basit olayı çarpıtarak, buradan bir 'oruç tutmayanlara saldırı' efsanesi üretmek isteyenler, açık söylüyorum, art niyetli ve kötü niyetlidir.

Koreli esnafımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Duyarsızlıklarıyla bu tatsız hadiseye yol açanları ve kaba güç kullanarak olayın istismarına yol açanları da ayrıca kınıyorum."