Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: Putin ile Zelenski görüşecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Zelenski'nin görüşmeye olumlu yaklaştıklarını söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 01.04.2022 - 14:10 | Son Güncelleme : 01.04.2022 - 15:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: Putin ile Zelenski görüşecek mi?

Cumhurbaşkanı , cuma namazı çıkışı gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusy ile Ukrayna arasındaki müzakerelere değinen Erdoğan, dün Ukrayna lideri Zelenski ile bir görüşme yaptığını bugün de Putin ile görüşeceğini hatırlattı.

İki liderin de görüşmeye yaklaşımının olumlu olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Her iki liderle de yapacağımız bu görüşmelerde, önce alt yapıda ön görüşmeler neticesinde varılan bir mutabakat diyeyim, bunun getirisini artık liderler bazında özellikle Kırım ve Donbass noktasında bir adımın atılması için bunu en üst düzeyde sayın liderlerle görüşmenin ve bu konuya da ev sahipliği yapabileceğimizi kendilerine ifade ettik. Sayın Zelenskiy'nin olumlu bakışı var. Sayın Putin'in de daha önce buna bir olumlu yaklaşımı söz konusuydu."

"BÜYÜK MUTLULUK DUYARIZ"

Görüşme tarihini de ikilinin belirleyeceğini dile getiren Erdoğan, "Buna göre de eğer İstanbul'umuzda böyle bir liderler zirvesini gerçekleştirilebilir ve bunun neticesinde de inşallah bu olumsuz gidişi olumlu bir hale dönüştürmenin kararını iki liderle gerçekleştirebilirsek, bizler de tabii olarak bundan büyük bir mutluluk duyacağız" diye konuştu.

İSTANBUL BOĞAZI'NDAKİ MAYINLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İstanbul Boğazı'nda bulunan mayınlar da soruldu. Bulunan mayınların imha edildiğini söyleyen Erdoğan, "Bu konuyla ilgili olarak da özellikle Deniz Kuvvetlerimiz ciddi bir çalışmanın, takibin gayreti içerisinde" dedi.

Erdoğan, "Şu an itibarıyla herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Bundan sonraki sürece yönelik de başta Savunma Bakanım olmak üzere Deniz Kuvvetleri tüm imkanlarıyla bu süreci devam ettiriyor, takip ediyorlar. Şu ana itibarıyla bir sıkıntı yok ama tedbiri elden bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.


Sayfa Yükleniyor...