İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, perşembe günü Adıyaman'da Nissibi Köprüsü'nün açılışında "Yarın Diyanet İşleri Başkanımız ile alakalı bir müjde duyabilirsiniz" açıklamasında bulunmuştu. Erdoğan, dün akşam yayınlanan ATV ve Ahaber canlı yayınında Diyanet İşleri Başkanı ile alakalı müjdeyi açıkladı.

Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı'na Mercedes marka makam aracı tahsis edilmesiyle ilgili soru üzerine, "Arkadaşlar dediler ki 'Nolur bunu açıklamayalım, çünkü biz yazılarımızı yazacağız. O zaman bu tamamiyle güme gidecek.' Tamam açıklamayım da, 'fakat siz, bunu sır olarak tutabilecek misiniz?' dedim. 'Hiç endişe etmeyin' dediler. Maalesef sizden bunu duyunca, demek ki bu sır olmaktan çıkmış" diye konuştu.

Makam aracı alındığını belirten Erdoğan, "Diyanet İşleri Başkanlığımıza karşı yapılmış bu nezaketsizliğe, bu makama yakışan, o makama layık olan bir şeyi, Cumhurbaşkanlığı makamı olarak bizler bir jest olarak yapalım dedik" dedi.

BURSASPOR'U TEBRİK ETTİ

Fenerbahçe-Bursaspor maçını değerlendiren Erdoğan, "Cumhurbaşkanı ve başbakan olmadan önce bu olaylara bakışım farklıydı, şimdi tabi daha farklı. Daha objektif değerlendirebiliyorum. Bu akşam 3-0 yenilmesi hakikaten düşündürücü. Deplasmanda Fenerbahçeyi kendi sahasında kolay kolay görmediğimiz bir 3-0'lık galibiyetle oradan çıkması tebriğe şayan" dedi.

"Fenerbahçeyi kınamıyorsunuz yani" şeklindeki soruya Erdoğan, Fenerbahçenin kendi içinde bir değerlendirme yapacağını söyledi.

Canlı yayının yapıldığı bölümü çalışma ofisi olarak kullandığını belirten Erdoğan, ikamet edecekleri yerin ayrıca yapıldığını ve Külliyenin içerisinde ayrı bir bölüm olduğunu dile getirdi.

Ofis bölümünün 3 binadan oluştuğunu ifade eden Erdoğan, bunun dışında dört ayrı bina daha olduğunu bildirdi. Bu dört binadan bir tanesinin yarı opera şeklinde olduğunu kaydeden Erdoğan, "Hem kongre merkezi gibi düşünülecek bir yer. Buradaki düşüncemiz tüm bakanlıklar, devlet kurumları toplantılarını burada gelip rahat bir şekilde yapabilsinler. 2 bin, 2 bin 500 kişi alacak şekilde büyükçe bir bina. Bu yapılıyor şu anda. Mimar arkadaşlarımızı dünyadaki opera binalarını gezdirdik baktılar ve bir proje çizdiler. Bu binanın yapımı şu anda devam ediyor.

"ÜRKEKLİK VAR"

Erdoğan, "Ben Güneydoğu'da şu anda, Adıyaman'la beraber 6 tane açılış törenine katıldım. Adıyaman hariç, diğerlerinde bir ürkeklik var. Bakıyorsunuz Batman'da bir ürkeklik var. Siirt'te hakeza öyle. Görüştüğümüz zaman diyorlar ki 'Hep tehdit altındayız'. Bu şekilde bir yaklaşım var. Ama kendileriyle görüştüğünüz zaman 'Barış' diyorlar. Ne barışı ya? Böyle bir barış olabilir mi? Çözüm sürecinde ne yazık ki bu terör örgütünün desteklediği siyasi yapı, maalesef bu işin sadece mugalatasını yaptı. Hiçbir zaman samimi olarak bu işe sarılmadı" dedi.

"ABD'DE 160-170 OKULU BULUNUYOR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paralel Yapı'nın ABD'nin değişik yerlerinde 160-170 okulu bulunduğuna dikkati çekerek, "Bu okullar, Amerika tarafından da üstelik desteklenen, ücretleri bunlar tarafından verilen okullar. Bu okullarla Amerika adeta bunları şu anda besliyor ve bu yapıyı orada güçlü kılıyor. Biz tabii, bu konuyla ilgili her türlü adımları attık"