NTV

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın okuduğu okul kendi adıyla yeniden açılıyor

ntv.com.tr

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da eğitim gördüğü İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi yeniden inşa edildi. Adı "İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi” olan okul, yeni eğitim-öğretim döneminde hizmet vermeye başlayacak.

66 yıllık bir geçmişe sahip İstanbul İmam Hatip Lisesi, tepeden tırnağa yeniden inşa edildi. Okul yeni ismiyle, "İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi" olarak yoluna devam edecek.

Bir süre önce ihtiyacı karşılamada yetersiz kaldığına karar verilen okul, Tay Group çatısı altında faaliyet gösteren Astay İnşaat tarafından en son inşaat teknikleri ve yeni bir mimari anlayışla inşa edildi.

İnşaat sırasında okul kompleksi içerisinde yer alan iki adet ahşap bina aslına uygun olarak yeniden yapıldı.

66 yıllık tarihe sahip olan okulda, Türk siyasi tarihine mal olan isimler öğrenim gördü. Bu isimler arasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ekonominin koordinasyonundan sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren gibi pek çok bakan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gibi belediye başkanları ve bürokratlar yer alıyor.

İnşaatı tamamlanan ve resmi açılışının önümüzdeki eğitim yılının başında yapılması planlanan İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi göz dolduran mimarisiyle, yeni hizmet binaları ve modern sınıflarıyla, Türkiye'nin yüz akı nesiller yetiştirmeye devam edecek.

ERDOĞAN'DAN ZİYARET

İstanbul Fatih'teki okulu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yenilenen okul kompleksiyle ilgili bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretine, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Tay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak ile birlikte çok sayıda isim eşlik etti.

"YUNUS GİBİ SÖZÜMÜZ…"

Burada konuşan Toprak, kendisinin de bu okulda eğitim gördüğünü hatırlatarak, "Bugün ülkemizin marka okullarından İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne yeni hizmet binaları ile sosyal tesisleri kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Yıllarca sıralarında okuduğum, feyz aldığım bugün iş hayatımda 'Doğru işi yap, işini de doğru yap' ilkesini kalbime yerleştiren sevgili okulum, İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni şanına yakışır şekilde tekrar eğitim öğretim hayatına kazandırdık" dedi.

"Köklerimize, geleneklerimize ve inançlarımıza bağlılığımız, sorumluluklarımızı hatırlatır her zaman" diyen Mesut Toprak şu ifadeleri kullandı:

"Hayır işlerinden nasiplendikçe şükrederiz. 'Yunus gibi sözümüz, Sinan gibi eserimiz' olsun sözü vazgeçilmez düsturumuzdur. Bugüne dek kurduğumuz ve geliştirdiğimiz projelerin getirdiği deneyimle yeni hedeflere doğru ilerliyoruz ve bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Toprak sözlerine şöyle devam etti: "40 yıllık ticaret hayatım boyunca pek çok fabrika, sanayi sitesi, konut, otel, okul, yurt, cami ve işyeri yaptım. Bunların hepsi bir tarafa; kendi eğitim aldığım okulumu yaparken yaşadığım bu mutluluğu hiçbirinde hissetmedim. Benim bu hayır işini yapmama vesile olan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Ve bana bu imkanı sağlayan Allah'a şükrediyorum, hamdediyorum." 


RAKAMLARLA İSTANBUL RECEP TAYYİP ERDOĞAN İMAM HATİP LİSESİ

*İş süresince yaklaşık 400 personel çalıştı.
*13.500 metrekarelik inşaat alanına sahip.
*Eğitim Binası'nda, 24 derslik, 3 laboratuvar, kütüphane, 450 kişilik yemekhane, tam donanımlı mutfak, kantin, 376 kişilik konferans salonu bulunuyor.
*400 kişilik büyük mescit, 500 metrekare iç avlu, Revir, İdari Ofisler, Rehberlik servisi, 4000 metrekare peyzaj alanı mevcut.
*Yurt binasında, 100 kişilik bir yurt, kantin, 100 kişilik bir yemekhane 100 kişilik mescit yer alıyor.

TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDAN MALZEME KULLANILDI

*İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin dış cephesi mekanik doğal taşlarla tasarlandı.
*Dış cephede Konya ve Denizli'den traverten, Antalya'dan limra taşları yer alıyor.
*İç cephesinde ise Bursa'dan bej rengi Agora ve kahve gri tonu maron taşları tercih edildi.
*Aynı şekilde peyzaj işleri için ise Bergama granit ile bazalt taşları kullanıldı.

ETİKETLER