Cumhurbaşkanı "yılın çevrecisi"

KuzeyDoğa Derneği tarafından doğa koruma çalışmalarına yaptıkları katkıdan dolayı verilen “Yılın Çevrecisi” ödülünü bu yıl vatandaş Metin Boyacıoğlu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül aldılar.

06.06.2011 - 11:31

Cumhurbaşkanı "yılın çevrecisi"

KuzeyDoğa Derneği tarafından Kars, Iğdır, Ardahan ve Ağrı'daki doğa koruma çalışmaları için verilen ödüle Cumhurbaşkanı'na mektup yazan ve bu mektuptan hareketle gerekli talimatları veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül layık görüldü.

Vatandaş Metin Boyacıoğlu, “Ermenistan sınırı açılırken akbabalar ölmesin” başlıkla çıkan çevre haberine duyarsız kalmayarak Cumhurbaşkanı'na mektup yazdı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bu mektubu okuyarak Kars’ın doğasının korunması için gerekli talimatları verdi.

KuzeyDoğa Derneği'nin bu konuda yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi:

Ermenistan sınırının açılması gündemde iken Kars’a gelen Sabah Gazetesi muhabiri Bilge Eser’in KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban ile yaptığı söyleşide bahsedilen sınırın açılması ile ortaya çıkabilecek çevre sorunlarından biri, Kuyucuk Gölü’nün içinden geçen uluslararası karayoluydu. Doğu Anadolu’nun ilk Ramsar alanı olan Kuyucuk Gölü, dünya çapında nesli tehlikede olan 18 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. KuzeyDoğa Derneği ve Dernek Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Kars’ta 2003 yılından bu yana yaptıkları çalışmalarla Kuyucuk Gölü’nün korunması ve tanıtılmasında büyük rol oynadılar. KuzeyDoğa Derneği’nin 220 kuş türünü kaydettiği bu çok önemli gölün üzerinde, sonbahar aylarında 40.000’e ulaşan sayıda kuş olabiliyor. Ama uluslararası öneme sahip Kuyucuk Gölü’nden geçen Kars-Ermenistan karayolu, Ermenistan sınırının açılması durumunda yapılacak yol genişletilmesiyle kat kat artacak yoğun araç trafiği ve insan baskısından dolayı, bölgenin eşsiz doğasını ve özellikle de kuşlarını tehlikeye atabilir. Aynı zamanda Ermenistan sınırından başlayıp Iğdır’da Aras Nehri ile birleşen Arpaçay Nehri’nin oluşturduğu 88 kilometrelik eşsiz Arpaçay Kanyonu da, Ermenistan sınırının açılması durumunda insan faaliyetinin artmasıyla baskı altıda kalacak önemli alanlardan birisi. Nesli dünya çapında tehlike altında olan ve derin Arpaçay kanyonundaki kayalıklarda yuva yapan Küçük Akbaba (Neophron percnopterus) bu baskıdan en çok etkilenecek kuşların başında geliyor.  9 Kasım 2010 tarihli Sabah gazetesinde yer alan bu haberde uluslararası sınırların açılırken, sınır bölgelerinin yakınında veya içerisinde kalan uluslararası öneme sahip doğal alanların da artacak insan faaliyeti ve inşaatlardan özenle korunmasının gerektiği vurgulanıyordu.
Bu haberi okuyan ve duyarsız kalmayan Metin Boyacıoğlu Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e bir mektup yazarak kendisini durumdan haberdar etti ve sınırların açılması durumunda doğa korumaya gerekli özenin gösterilmesini istedi. Cumhurbaşkanımız Gül de süratle aynı hassasiyeti göstererek, verdiği direktif ile konuyla ilgili birimlerden gerekenin yapılmasını istedi. Küçük bir çevre haberinden yola çıkan mektup sayın cumhurbaşkanına ulaştı ve cumhurbaşkanımız da bu mektubu göz ardı etmedi. Ermenistan sınırının açılması durumunda, hem Kuyucuk gölü hem de akbabalar daha rahat nefes alacaklar. Bu yüzden KuzeyDoğa Derneği, “Yılın Çevrecileri” olarak “Vatandaş ve Cumhurbaşkanı”nı seçti ve Sn. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Sn. Metin Boyacıoğlu’nu ödüllerini almak üzere Kars’taki 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliklerine davet etti. Cumhurbaşkanı Gül, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yurt dışında olacağı için Kars’ta yapılacak etkinliklere katılamadı.



  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...