'Cumhurbaşkanımla görüşüp değerlendireceğiz'

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili "Cumhurbaşkanlığı seçimini cumhurbaşkanımla görüşüp değerlendireceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili nihai kararı millet verecek" dedi.

22.04.2014 - 12:14

'Cumhurbaşkanımla görüşüp değerlendireceğiz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. 1 Mayıs kutlamaları için Yenikapı ve Maltepe'yi adres gösteren Erdoğan, "Taksim'den ümidinizi kesin" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar;

"Türkiye'ye uluslararası yatırım gelmez diye bizi tehdit etmeye kalktılar, uluslararası yatırımcılara da gelmeyen çağrısı yapıldı. İçeride ve dışarıda tüm ihanet planlarına rağmen ekonomimiz ayakta kalktı. Bırakın gerilemeyi, ilerleme kaydetti. 2012 yılında 350 milyar lira devralmıştık, 2013 yılında milli gelir 1.5 trilyon sınırını aştı. Dolar bazında milli gelirimiz 230 milyar dolar iken, şu anda 820 dolara yükseldi. Turizm geliri 2002'de 8.5 milyar dolardı. 2013 sonu itibariyle 35 milyar dolara yükseldi.

Artık ekonomi önünde de hiçbir engel yoktur. Türkiye istikrarla büyümeye, kişi başı milli gelirini artırmaya devam edecek. Gezi olaylarında başarısız olanların inatla çırpındıklarını görüyoruz. Bugün hala nasıl kaos çıkarırım diye o belli aktörlerin meydana çıktığını görüyoruz.

Mayıs ve Haziran ayları yaklaşırken huzuru bozmak gayesiyle çam çerçeve kırmak, esnafa zarar vermek gayesiyle birileri her zaman yaptıkları gibi gerilim siyaseti üretiyorlar. Bu aziz millet artık sokaklarda çatışma görüntüsü, polisle göstericilerin çatışmasını görmek istemiyor. Millet taşın, sopanın molotofların egemen olduğu sokak görüntüsü istemiyor. Sokaklara şiddet görüntüsünün egemen olmasına bugüne kadar izin vermedik, bundan sonra da vermeyiz. Bu şımarık ruh hali artık son bulmalıdır. Demokratik gösteri kültürünü öğrenmelidir. Başkalarının özgürlük alanına müdahale etmediği sürece herkes dilediğini yapar. Ancak başkalarının özgürlük alanına müdahele ediyorsa, esnafa rahatsızlık veriyorsa orada devlet işin içine girer.

Ülkemizde miting yapılacak alanlar bellidir. 1 Mayıs'ı kutlamak isteyen gider yasaların izin verdiği yerde kutlamasını yapar. Kutlamaya mani bir hal yok. Yenikapı özel hazırlanmış bir miting alanıdır, yaklaşık 7 bin metrekarelik bir alandı. 'Burası bana ufak geliyor' derseniz ki Taksim'den çok çok büyük, o zaman Maltepe'de 1 milyon 250bin metrekarelik bir alan var. Bu sene Kadıköy'e miting için son kez müsaade edildi.

Taksim'den bu sene ümidinizi kesin, devletle gerilime girmeyin. Halkımızın, esnafımızın huzurunu kaçırmayın. 'İlla burada yapacağım' diyorsanız, bu 'ben çatışmaya hazırım' demektir, buna da biz müsaade etmeyiz. Kusura bakmayın kanun sen değilsin. Taksim ısrarına biz kimse kusura bakmasın artık iyi niyetle bakmayız. Sendika başkanı 'burası bizim kutsalımızdır' diyor, lafa bak? Orada kabir ziyareti yapacaksan orada yönetim kurulu olarak gider çelenginizi koyarsınız, oradan metroyla Yenikapı'ya geçersiniz, sizin için metro da yaptık bakın. O gün biz resmi taşıma araçlarımızı ücretsiz de yaparız. E daha ne yapacağız? Bütün imkanları hazırlıyoruz, onlar 'yok ben burada yapacağım' diyor.

Millet bir yıldır sokaklardaki şımarıklığı izliyor. Evet, bu millet sabretti, sokağa çıkmadı ama sandığa giderek tepkisini gösterdi. 30 Mart seçimlerinin hemen ardından sokakları hareketlendirmek isteyenlere fırsat tanımayacağımızı herkesin bilmesini isterim.

Cumhurbaşkanlığı çantada keklik bir olay değil. Millete gidilecek, aday kim olursa olsun. Nihai kararı kim verecek, millet verecek. Nedir bu telaşınız?

Cumhurbaşkanlığı seçimini cumhurbaşkanımla görüşüp değerlendireceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili nihai kararı millet verecek.

Pensilvanya'daki tek ceketle yola çıktı, şu anda binlerce dava açıyor. Sen zaten bunun harç ücretini nerden buluyorsun? Heralde şimdi ceketsiz kalmıştır. Buralardan ciddi bir rakam toplayacak, buralardan inşaatı tamamlayacak.

Bunların ellerinde şantaj kaseti var. Cumhurbaşkanıyla da ilgili var, genelkumay başkanıyla da ilgili var. Benimle ilgili varsa çıkın açıklayın, açıklamazsanız namertsiniz. Bunlarda o şeref yok. Düşman bile bu şerefsizliği yapmaz. Bu devleti bu haşhaşilerin elinden temizleyeceğiz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...