Murat Belge, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" davasında beraat etti

Yazar Murat Belge, kapatılan Taraf gazetesinde yayımlanan bir yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.03.2017 - 11:24 | Son Güncelleme : 02.03.2017 - 11:27

Murat Belge, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" davasında beraat etti

Yazar Murat Belge'nin, kapatılan Taraf gazetesinde yayımlanan bir yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada beraatine karar verildi.

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Murat Belge'nin avukatları katıldı.

Avukat Bahri Belen, önceki beyanlarını tekrar ettiğini belirterek, "Söz konusu yazı siyasi olaylara karşı yapılan bir eleştiridir ve basın özgürlüğü kapsamındadır. Yazının içeriğinde hakaret yoktur. Yazılarında Sayın Cumhurbaşkanı'nı eleştirmiştir. Bundan önceki yazılarında ise Cumhurbaşkanı ile ilgili olumlu siyasi yazılar da yazmıştır. Sanığın özel bir kastı yoktur. Beraatini istiyoruz" dedi.

Belge'nin diğer avukatı Sinem Birsin, söz konusu yazının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu savunarak, "Suçun maddi ve manevi unsurları oluşmamıştır. Müşteki de şikayetinden vazgeçtiği için müvekkilimin beraatini talep ediyoruz" diye konuştu.

Mahkeme, atılı suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle Murat Belge'nin beraatine karar verdi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı aracılığıyla verdiği şikayet dilekçesinde, Taraf gazetesinin 12 Eylül 2015 tarihli nüshasında Murat Belge ismiyle yayımlanan bir yazıda kendisine hakarette bulunduğunu belirterek, şikayette bulunduğu belirtilmişti.

Bu kapsamda soruşturma başlatıldığı aktarılan iddianamede, söz konusu yazıya da yer verilerek, Murat Belge'nin "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...