Cumhurbaşkanı'na suikast davasında sanıklardan reddi hakim talebi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimine ilişkin süren davada sanıklar reddi hakim ve duruşmanın ertelenmesini talep etti. Mahkeme talepleri reddetti.

Haberler - NTV Haber 14.07.2017 - 11:32 | Son Güncelleme : 14.07.2017 - 17:37

Cumhurbaşkanı'na suikast davasında sanıklardan reddi hakim talebi

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin dava üçüncü duruşmayla devam etti. 

Güvenlik gerekçesiyle sanık yakınları bugünkü duruşmaya alınmadı.

Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen üçü firari 47 sanıklı davanın bugünkü duruşmasında da gerginlik yaşandı.

Sanıklar duruşma salonuna yürüyerek girmek istemeyince jandarma, sanıkları zor kullanarak araçtan indirdi. 

11 SANIK SALONDAN ÇIKARILDI

Gerginlik duruşma sırasında da devam edince Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, 11 sanığı duruşmadan men etti ve salondan çıkarılmasını istedi. 

Baştoğ yaptığı açıklamada, "Ağır bir davaya bakıyoruz, ağır bir yükün altındayız. Bize yardımcı olmanız gerekiyor. Gerginliklerin yaşanması doğal. Ancak dün öyle olmadı. Burası arena değil, biz de bostan korkuluğu değiliz" diye konuştu.

Bunun üzerine sanıklardan Muhammet Murat İpek ve avukatı reddi hakim talebinde bulundu.

Diğer sanıklar ve avukatları da üzerlerinde psikolojik baskı oluştuğu gerekçesiyle duruşmanın ertelenmesini istedi.

Savcı da bundan sonra mahkeme salonunda disiplini bozanlara disiplin hapsi verilmesi talebinde bulundu.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Mahkeme talepleri değerlendirmek üzere verilen kısa aranın ardından kararını açıkladı. Sanıkların reddi hakim ve duruşmanın ertelenmesi talepleri reddedildi.

Duruşmaya verilen arada 12 sanığın da revire çıkmak için başvuru yapmasıyla öğleden sonra duruşma 20 sanıkla devam etti.

"KİMSEYE SÖYLEME"

Suikast timinin başındaki eski binbaşı Şükrü Seymen'de FETÖ üyelerinin kullandığı dijital materyaller içerisinde kakaotalk programının 26 uzantısının bulunduğu ve bazı mesajlara ulaşıldığı ortaya çıktı. Mahkeme Başkanı bu mesajlara ilişkin bilgiler verdi.  

Seymen'in davanın sanıklarından eski üsteğmen Murat Köse'ye "Konuştuklarına söyle boşboğazlık yapmasınlar" ve Rusça olarak "Kimseye söyleme" mesajları attığı belirtildi.

Duruşmada bazı tanık ifadelerine de başvuruldu. Şükrü Seymen'in devre arkadaşı olduğu belirtilen bir sanık Seymen'in Fethullah Gülen'in kitaplarını okuduğu ve onlara yakın bir isim olduğunu söyledi. 

İfadelerin ardından davaya ara verildi. Bir sonraki duruşma 17 Temmuz Pazartesi günü saat 13.30'da yapılacak.

"MESAJ VERME TAKTİĞİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, sanıkların karar yaklaştıkça mahkemeyi uzatma ve kamuoyuna mesaj verme taktiğine giriştiğini savundu.

Sanıkların konuyu İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımak için sürekli işkence gördüklerini dile getirdiklerini belirten Aydın, bunun planlanmış  bir organizasyon olduğunu söyledi. 

Saldırıyı gerçekleştiren FETÖ'nün "suikast timi"ndeki biri firari 37 asker için en az altışar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...