Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin internet sitesi için “Türkiye Avrupa ilişkileri nasıl yeniden başlatılır?” isimliı bir makale yazdı. Kalın yazısında, AB'nin Türkiye'nin güvenlik endişelerine daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini söyledi, "İlişkiler yeniden başlatılmalı" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin internet sitesi için “Türkiye Avrupa ilişkileri nasıl yeniden başlatılır?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Kalın yazısında, AB’de yükselişe geçen yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın yanında, Türkiye’nin güvenlik endişelerine yeterli ilginin gösterilmemesinin ilişkileri gerdiğini kaydetti:

 “Almanya seçimleri Avrupa’da Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı yayılan nefretin durmayacağını kanıtladı. 2013’te Başbakan Angela Merkel’in partisini destekleyen 1 milyondan fazla kişi ırkçı Almanya için alternatif partisine oy verdi.”

"AB TÜRKİYE'YE ÇİFTE STANDART İLE YAKLAŞIYOR"

Kalın, bir zamanlar demokrasi, özgürlük ve çok kültürlülüğün kalesi olan Avrupa’nın bugün aşırı sağ, popülizm, ve sığınmacılara karşı işlenen nefret suçları ile gündeme geldiğini ifade etti. Almanya’daki seçim sonuçlarının da bunu doğruladığını belirtti. AB'nin askeri operasyonlar düzenleyerek, olağanüstü hal ilan ederek ve terör örgütlerin hesaplarına el koyarak kendini savunduğunu, ancak aynı önlemeleri Türkiye aldığında çifte standartlı yaklaşım sergilendiğine dikkat çekti:

“Türkiye kendini terörstlerden korumak içni benzer politikalar uyguladığında otoriterlik, baskıcılık ve batı değerlerinden uzaklaşmakla itham ediliyor. Ancak türkiye 3 terör örgütüyle aynı anda mücadele eden tek NATO ülkesi: PKK, DAEŞ ve FETÖ. Üstelik PKK, Avrupa ve ABD tarafından terör örgütü olarak listelense de, Türkiye pratikte NATO müttefiklerinden neredeyse hiç ciddi yardım almıyor. PKK ise ençok AB'de yuvalanıyor, orada para topluyor ve Türkiye karşıtı propaganda yapıyor. Şimdi buna bir de Gülenciler eklendi.”

Kalın, Türkiye - Avrupa ilişkilerinin ancak eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde yeniden başlatılabileceğini bildirdi.