Kalın: Sincar'ın ikinci Kandil olmasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın sınıra yapılan sevkiyatla ilgili açıklamalarda bulundu. "Sincar'da PKK Ezidileri kullanarak bir fiili durum yaratmaya çalışıyor" diyen Kalın, "Sincar'ın ikinci Kandil olmasına asla izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

NTV Haber 19.11.2016 - 16:37 | Son Güncelleme : 19.11.2016 - 16:57

Kalın: Sincar'ın ikinci Kandil olmasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbraihm Kalın NTV canlı yayınında gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı.

Musul'da DAEŞ'e karşı devam eden operasyonla ilgili konuşan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın şunları söyledi:

"Musul operasyonunun üç önemli ayağı var. Bir Musul şehir merkezi, iki Telafer, üç Sincar. Şehrin temizlenmesi noktasında Irak ordusu ve Ninova Muhafızları var. Bu operasyon planlandığı şekilde az ya da çok devam ediyor. Mülteci dalgasına karşı AFAD ve Kızılay hazır, bekliyorlar. İnsani noktada her türlü tedbiri aldık."

"Telafer'e Şii milislerin girmesini kabul etmemiz mümkün değil. Bu tam da DAEŞ'in istediği bir şey. Irak Başbakanı Haydar El İbadi Haşdi Şabi'nin Telafer'e girmeyeceğini söyledi ancak sahada farklı bir şeyler oluyor. Telafer mutabakatına uyulmalı. Telafer'de aksi yönde gelişmeler var."

"Sincar'da ise PKK, Yezidileri kullanarak bir fiili durum yaratmaya çalışıyor.  Sincar'da bir DAEŞ mevcudiyeti olmadığını biliyoruz. Sincar'ın ikinci Kandil olmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu yönde bir gelişme olursa gerekli önlemler alınır."

"ÖSO'NUN EL BAB'A GİRMESİ YAKIN"

Fırat Kalkanı harekatının da başarılı bir şekilde devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin desteklediği ÖSO'nun El Bab'a girmesinin yakın olduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...