Türkiye Cumhuriyeti, 94'üncü yaşına girdi...

Cumhuriyet Bayramı, her yıl olduğu gibi bu yıl da yurt geneli ve KKTC'de törenlerle kutlanıyor. 

Devlet erkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Anıtkabir'i ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Anıtkabir'deki Aslanlı Yol'dan yürüdü. Daha sonra mozoleye çelenk bırakıldı. Böylece Başkent'teki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri de başlamış oldu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir özel defterini imzaladı. Cumhurbaşkanı defteri imzaladıktan sonra yazdığı mesajı da okudu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Beştepe'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında tebrikleri kabul etti.

İSTANBUL'DAKİ TÖRENLERİN ADRESİ VATAN CADDESİ

İstanbul'daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinin merkezi Vatan Caddesi'ydi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, Valilik binasında tebrikleri kabul etti. Vali Şahin daha sonra İstanbul'daki törenlerin adresi Vatan Caddesi'ne geçti. Burada Vali Şahin'in konuşma yapmasının ardından geçit törenleri yapıldı.

Kutlamalar nedeniyle Vatan Caddesi'nde ve bölgeye çıkan yollar araç trafiğine kapatıldı. 

İZMİR'DE TÖREN

İzmir'de ise Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşlar meydanı doldurdu. Burada yapılan konuşmalar ve geçit töreninin ardından kutlamalar tamamlandı. 

CUMHURİYETİN İLANI

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 29 Ekim 1923'te anayasada yaptığı değişiklikle devletin yönetim biçimini Cumhuriyet olarak ilan etti.

Mustafa Kemal Atatürk de Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı oldu.

29 Ekim'in bayram olarak kutlanılmasına 1925 yılından itibaren başlandı.

Cumhuriyet'in en büyük özelliklerinden biri egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olmasıdır. Vatandaşa seçme ve seçilme hakkı verilmesi de Cumhuriyet'in önemli kazanımları arasında yer alıyor.

Ayrıca Cumhuriyet ile birlikte kadınlar da birçok hakka sahip oldu.