10 yaşına kadar sadece "Kürtçe" konuşmayı bilen yazar Ali Haydar Fırat, Türkçeyi sonradan öğrenen bir kişi olarak cumhuriyetin kendisi için bir kazanım olduğunu belirtiyor. Fırat kitabında, Cumhuriyet olgusunu akademisyenlere tartıştırıp, farklı perspektifler sunuyor.

Filmde kendi hayat hikayesini anlatan yazar, Türkçe konuşmayı 10 yaşında öğrendi. Artık bir akademisyen olan Fırat'ın yazdığı "Türkiye'nin Cumhuriyeti" adlı kitap, Tekin Yayınevi’nden çıktı.

Ali Haydar Fırat, yazdığı kitabın bir vefa borcu olduğunu söylüyor, kendi kişisel tarihine ilişkin bir çalışma yaptığını belirtiyor. Fırat, kitabını anlatırken “Türkçeyi sonradan öğrenen bir insan olarak iletişim alanında doktora unvanı almama kadar gelen sürecin benim için Cumhuriyetin bir kazanımı olduğunu düşünüyorum” ifadelerini de kullanıyor.

Cumhuriyet sorgulaması yapılan "Türkiye'nin Cumhuriyeti" kitabında, Türkiye’de bugün yaşanılan sorunlar bilim insanlarıyla tartıştırılıyor ve cumhuriyet üzerine farklı perspektifler sunuluyor.

Ali Haydar Fırat böylelikle “Birlikte yaşamanın imkanı nedir, bunun zemini var mıdır, Cumhuriyet bu farklılıkları bir arada tutacak güçte midir” sorularını yanıtlarını aradığını da belirtiyor.

Yazar, farklı bakış açısına sahip akademisyenlerin kitaptaki ortak düşüncesini ise şu sözlerle anlatıyor: “Kitabımda Ulusal’dan, Sol'a, muhafazakarlardan, Kürt hareketine uzanan geniş yelpazede insanlar var, hepsinin ortaklaştığı düşünce şu, Cumhuriyet daha demokratik, daha özgürlükçü ve daha eşitlikçi bir konumda yeniden tanımlanmalıdır.”