Cumhuriyet Gazetesi muhasebecisi Emre İper'e tahliye kararı

Cumhuriyet Gazetesi davası kapsamında ByLock kullandığı gerekçesiyle tutuklu yargılanan gazetenin muhasebe çalışanı Emre İper'in tahliyesine karar verildi.

NTV Haber - DHA 29.12.2017 - 15:23 | Son Güncelleme : 29.12.2017 - 16:35

Cumhuriyet Gazetesi muhasebecisi Emre İper'e tahliye kararı

Son dakika haberi! 

ByLock kullanıcısı olduğu iddiasıyla yaklaşık 9 aydır cezaevinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi muhasebecisi Emre İper avukatının başvurusu üzerine serbest bırakıldı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen celse arası kararda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, ByLock yazısının İstanbul Başsavcılığı'na intikal ettiği belirtilerek, "Gelen raporda 'Mor Beyin' uygulamaları neticesi ByLock uygulamasını FETÖ/PDY üyeliği kapsamında kullandığından bahisle hakkında soruşturma ve kovuşturma bulunan ekli listedeki kişilerin aslında ByLock uygulamasına özgülenmiş IP'lere iradeleri dışında yönlendirildiği, bu durumda bu listede yer alan kişilerin kasten ByLock uygulamasını örgütün haberleşme aracı olarak kullanmadığı tespitine yer verilmiştir" denildi.

Kararda, Emre İper'in "Ortaya çıkan durum ve koşular ile delil durumunun sanığın lehine değişmesi, tutukluluğun bu aşamadan sonra zorunlu bir tedbir olarak görülemeyeceği" belirtilerek tahliyesine karar verildiği kaydedildi.

Mahkeme, tahliye verdiği İper'e yurtdışına çıkış yasağı koydu.

Sayfa Yükleniyor...