Cumhuriyet Gazetesi önünde gerginlik

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyona tepki göstermek isteyenlerin gazeteye destek ziyaretleri sürüyor. Gazete binası önünde bekleyenler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 02.11.2016 - 17:13 | Son Güncelleme : 02.11.2016 - 17:14

Cumhuriyet Gazetesi önünde gerginlik

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik başlatılan operasyonda gözaltına alınan yazar ve yöneticilerin sorgusu devam ediyor.

Cumhuriyet okurları ve bazı sivil toplum kuruluşlarının gazete yönetimine destek ziyaretleri sürüyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara temsilciliğini ziyaret eden Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, "Biz hukuksal boyutta her zaman Cumhuriyet gazetesinin ve Cumhuriyet'in yanında olacağız. Umuyorum bir an önce vazgeçerler bu tutumdan. Bir an önce özgür basın işini yapmaya başlar" şeklinde konuştu.

Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Bektaşi Dernekler Federasyonu, Cem Vakfı yöneticileri, CHP Bakırköy İlçe Teşkilatı ile Halkevleri üyesi bir grup gazeteye gelerek ziyarette bulundu.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Alevi kurumları olarak gazeteye sahip çıkacaklarını belirterek, "Cumhuriyet Gazetesi her dönemde bu tarz operasyonlara maruz kalmıştır. Bu yeni bir uygulama değil. Bir an önce bu haksız uygulamanın ortadan kaldırılmasını, Türkiye'nin normale dönmesini istiyoruz. Alevi kurumları olarak demokratik düzenin yeniden inşa edilmesi için bize düşen görevler varsa yapmaya hazırız" dedi.

Gazeteyi ziyarete gelen Sanatçı Rutkay Aziz ise "Cumhuriyet Gazetesi kalemleri terörle yıllardır çok ciddi bir kavga veriyor ve bu uğurda birtakım insanlarını kaybetti. Başta İlhan Ağabey, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı olmak üzere... Dolayısıyla bu gazeteye yapılan hücumun siyasi bir karar olduğu kesin. Bugünleri de atlatacağımıza eminim. Akan su pislik tutmaz. Bu demokrasi, özgürlük ve barış suyu akıyor. Güneşli günleri er geç göreceğiz" ifadesini kullandı.

“BU İŞ YERİNDE CESARET VAR”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) bir grup, Cumhuriyet Gazetesi’nin binasına pankart astı.

"Bu iş yerinde cesaret var" yazılı pankartı binanı ön cephesine asan TGS yönetimi daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

TGS Genel Örgütlenme Sekreteri Mustafa Kuleli, normalde sendikaların, "Bu iş yerinde grev var" yazılı pankart astıklarını anımsatarak, "Bu gazetenin hangi badireleri atlattığını, hangi baskı ve zor dönemlerde nasıl geçtiğinin tanıklarıyız. Bu gazete, Cumhuriyet'in bir kurumudur. Bu gazete herhangi bir gazete değildir. Bunu herkese bir kere daha hatırlatmak için bu pankartı astık" dedi.

Cumhuriyet gazetesinde cesaret, dayanışma ve güç birliği olduğunu ifade eden Kuleli, "TGS, bu iş yerinde 50 yıldır örgütlüdür. Bizim bedenimizi çiğnemeden kimse bu gazeteye dokunamaz. Türkiye'de Cumhuriyet'e hem de Cumhuriyet gazetesine sahip çıkacak milyonlar var. Bunu da unutmasınlar." diye konuştu.

TGS eski başkanlarından ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Şükran Soner de "Burası bir ailedir. Burada farklı bir ruh var. Onun için arkadaşlarımız bu afişi astılar. Cumhuriyeti okurları yaşattı. İyi ki varsınız" ifadelerini kullandı.

Bu arada, gazete önünde "nöbet" tutan vatandaşlarla polis arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

Vatandaşlar, kendilerini video kamerayla çeken polislere tepki gösterdi. Yaşanan gerilimin üzerine polisler, olay yerinden ayrıldı.

Kontrol noktasında aramaya tepki gösteren bir kadın, gözaltına alınmak istendi. Bunun üzerine gazete önünde bekleyenler, polislerle tartıştı.

Göstericilerden bazıları, slogan atarak polisin üzerine yürürken, polis önlemlerini artırarak müdahalede bulundu.

Çıkan gerginlikte Umut Güney isimli vatandaş gözaltına alındı.

Sayfa Yükleniyor...