Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından açıklama

Cumhuriyet Gazetesi’ne düzenlenen operasyona tepki göstermek isteyenler gazeteye destek ziyaretinde bulunmaya devem ediyor.

Haberler - DHA 03.11.2016 - 17:46 | Son Güncelleme : 03.11.2016 - 17:51

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından açıklama

Cumhuriyet Gazetesi’ne düzenlenen operasyona tepki göstermek isteyenler gazeteye destek ziyaretinde bulunmaya devem ediyor. 

Cumhuriyet Gazetesi'nin yazarları, gazetenin Şişli'deki binası önünde açıklama yaptı.

Operasyona tepki gösteren şair ve yazar Ataol Behramoğlu, “Biz, ‘Türkiye'de diktatörlük var' dediğinizde şimdi benim dediğim gibi yarın başınıza ne geleceğini bilemiyorsanız, diktatörlük budur" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 2023'te ölümünün ilan edilmeye hazırlanıldığını savunan Behramoğlu, "Eğer bu gazeteye bir kayyum atarlarsa ve o kayyum buraya girmeye yeltenirse biz ona geçit vermeyeceğiz. TOMA'larıyla panzerleriyle gelsinler, üstümüzden geçerek gireceklerdir. Teslim etmeyeceğiz" diye konuştu.

Yazar Prof. Dr. Emre Kongar da şöyle konuştu: "Şu anda Türkiye Cumhuriyeti de Cumhuriyet gazetesi de bir saldırı altındadır. Ben, Türkiye Cumhuriyeti halkının demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletine layık olduğunu düşünüyorum. Bu sınırlar içinde yaşayan bu halk, bu Cumhuriyeti kanıyla kurmuştur ve aynı şekilde koruyacaktır. Cumhuriyet gazetesi de onun bir parçasıdır. Cumhuriyet gazetesine ve Cumhuriyet ilkelerine sahip çıkıyoruz çünkü bu halk demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletine layıktır.”

Yazar Mine Kırıkkanat ise gazeteyi "Türkiye Cumhuriyeti'nin sonuncu kalesi" şeklinde tanımlayarak, "Cumhuriyet'in kapısını kırdırdık ama burcunu vermeyeceğiz. Buradan geriye gitmek yok, bundan sonra taviz yok, Cumhuriyet'i yedirmeyeceğiz, Cumhuriyet'i bitirtmeyeceğiz, Cumhuriyet'i ezdirtmeyeceğiz. Cumhuriyet, isimlerle değil kendi kurumsal varlığı ve Atatürk'ün yolundaki çizgisiyle her zaman Türkiye Cumhuriyeti'nin son kalan kurumu olarak artık ayakta kalmaya mecburdur" dedi.

Erol Manisalı, "Cumhuriyet'e yapılan saldırıdan emperyalizm memnundur. Türkiye'yi karanlığa, demokrasi dışına götürmek isteyenler memnundur. Cumhuriyet'in ve Cumhuriyet gazetesinin tarafında mıyız, yoksa karanlıkların ve emperyalizmin yanında mıyız, bu tercihi Türkiye'de herkesin yapması gerekiyor" dedi.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç de destek için gelenlere, telefonla ve mesajla desteklerini iletenlere teşekkür ederek, şunları söyledi:

"Biz Cumhuriyeti yayınlamak için elimizden gelen olanağı kullanarak Cumhuriyet'in yayını sürdürmeye çalışıyoruz. Gazetede 'Soruşturma 3 Günde çöktü' diye başlığımız var. Cumhuriyet soruşturmasını açan, gözaltı kararlarının yaşama geçmesini isteyen Cumhuriyet savcısı FETÖ üyesi olmaktan Yargıtay'da. Belirli derecedeki hakimler savcılar yargılanabiliyor, sanık olarak bulunuyor. Bu da FETÖ'cülerin FETÖ'cülere açtığı bir soruşturma olarak gözüküyor ki Cumhuriyet daha 1970'lerde Fetullah Gülen'le ilgili yazıları yayınlamaya, araştırmaları değerlendirmeleri yayımlamaya başlamıştır."

Öte yandan, gazeteye destek ziyaretleri de hız kesmiyor. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar gazete binasına gelerek operasyona tepki gösterdi.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Yönetim Kurulu Başkanı John Yearwood, Cumhuriyet Gazetesi'ne dayanışma ziyaretinde bulundu.

CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Parti Meclisi Üyesi Kadir Gökmen Öğüt ve İstanbul il başkan yardımcılarıda gazete binasına geldi.

Burada bir açıkama yapan Ağbaba, "15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı herhalde yapacağı ilk işlerden birisi, laikliği, demokrasiyi, Cumhuriyet'i savunan Cumhuriyet gazetesini kapatmak, onun yazarlarını içeri atmak olacaktı. FETÖ'nün yapamadığını AKP yapmaya çalışıyor. Şimdiye kadar FETÖ ile mücadele eden, laikliği, Cumhuriyet'i savunan bir gazete kapatılmak, yazarları içeri atılmak isteniyor. Laikliğe, Cumhuriyet'e, demokrasiye operasyon yapılıyor. Bu böyle gitmez. Görüyoruz ki Türkiye'nin her yanında hem Cumhuriyet gazetesiyle hem de Cumhuriyet gazetesinin kuruluş değerleriyle bir dayanışma var. Bu dayanışma giderek büyüyecek, artık Meclis'in, hukukun askıya alındığı bir dönemde AKP ile sokakta mücadele devam edecek" şeklinde konuştu.

Gazete binası önüne gelen 78'liler Girişimi de pankart açarak çeşitli sloganlar attı.

Girişim adına konuşma yapan başkan Celalettin Can, "Söylendiği gibi bu dava aslında baştan çökmüş oldu. Cumhuriyet’in üstüne niye gelindi? Adeta son mohikanları andırırcasına son kalemizdi. Kala kala Cumhuriyet gazetesi kalmıştı. Bugün de Cumhuriyet gazetesine yöneldiler" dedi.

Sayfa Yükleniyor...