‘Cumhuriyet intikam gütmez’

Vecdi Gönül, ''Cumhuriyet intikam davası gütmemiştir. Eğer bize yapılan haksızlıkların intikamı alınma davası güdülseydi bizden de bir Hitler çıkardı ve Almanya'nın başına gelenler bizim de başımıza gelebilirdi'' dedi.

Anadolu Ajansı 26.05.2011 - 07:01

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, seçim çalışmaları çerçevesinde Antalya'nın Muratpaşa ilçesindeki muhtarlarla Khan Otel'de akşam yemeğinde bir araya geldi.

Gönül, burada yaptığı konuşmada, politikaya girmeden önce devletin çeşitli kademelerinde görev yaptığını anlattı. Muhtarlık görevinin önemine işaret eden Bakan Gönül, muhtarlığın asırlara dayanan bir gelenek olduğuna değindi. Türk tarihinin öğretilenden ''daha muhteşem'' olduğunu belirten Bakan Gönül, ''Babam doğduğu zaman 'vatanım' dediği topraklar Tuna'dan Sudan'a kadar uzanıyordu. Sudan dahil. Şimdi düşünün ki bir nesilde neler kaybetmişiz'' dedi.

Birinci Dünya Savaşı'na girildiğinde dünya petrol rezervlerinin yüzde 57'sinin Osmanlı topraklarında olduğuna da değinen Bakan Gönül, bugün bu rakamın da ''sıfır'' olduğuna dikkati çekti. Gönül, ''Demek ki iyi idare edilmekle kötü idare edilmek arasında çok önemli bir fark var'' diye konuştu.

Türkiye'nin Birinci Dünya Savaşı'na sürüklendiği dönemi anlatan Bakan Gönül, ülkelerin yönetiminde tek bir kişinin bile yanlış hareket etmesinin o ülkeyi olumsuz etkileyeceğini belirtti.

‘CUMHURİYET İNTİKAM GÜTMEDİ’
Gönül, şunları söyledi:

''Viyana'da başlayan bozgun Sakarya'da durduruldu. Allah onlardan da razı olsun ve cumhuriyete ulaştık. Cumhuriyetin yaptığı iyiliklerden biri de şudur: Bir intikam davası gütmemiştir. Eğer bize yapılan haksızlıkların intikamı alınma davası güdülseydi bizden de bir Hitler çıkardı ve Almanya'nın başına gelenler bizim de başımıza gelebilirdi.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...