Çürümüş cesede yüz yaptılar

Ankara'da savcılık, adli tıp teknolojilerini kullanarak 10 yıl önce öldürülmüş ve cesedi çürümüş birinin kimliğini tespit edebiliyor.

25.11.2010 - 13:15

Çürümüş cesede yüz yaptılar

Ankara'nın Polatlı İlçesi Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 yıl önce Ördekgölü Köyü yakınlarında çürümüş olarak bulunan kimliği belirsiz erkek cesedinin kimlik tespiti kapsamında bilgisayar ortamında yeniden yüzlendirme yapıldı.

Mezarı kazılarak kafatası Adli Tıp Kurumu’na gönderilen meçhul cesedin yeniden yüzlendirilmiş ve farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları emniyet ve jandarma teşkilatlarına gönderildi.

Cumhuriyet Başsavcısı Veli San, 18 Nisan 2000 tarihinde ilçeye yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Ördekgölü Köyü yakınlarında kimliği belirsiz çürümüş bir erkek cesedi bulunduğunu söyledi. Başına ateş edilerek öldürüldüğü anlaşılan kişiye ait ceset, savcılık nezaretinde Polatlı şehir mezarlığına defnedildi.

Vatan gazetesinin aktardığına göre Polatlı Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 Ocak 2009 tarihinde faili meçhul dosyayı yeniden ele alarak mezarı açtı. Cesedin kafatasını Adli Tıp Kurumu'na gönderen savcılık, bilgisayar ortamında yeniden yüzlendirme yapılmasını istedi.

Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Daire Başkanlığı, bilgisayar ortamında kafatasına yeniden yüzlendirme yaptı. Beş farklı cepheden fotoğraflanan kimliği belirsiz cesedin bu fotoğrafları Türkiye’de emniyet ve jandarma teşkilatlarına gönderildi.

Polatlı Cumhuriyet Başsavcısı Veli San, cesedin kimlik tesbitinde önemli bulgu olarak sarı ve yeşil renkte futbolcu şortundan hareketle, Şanlıurfaspor ile Adıyamanspor'un futbol takımlarının da aynı renklere sahip olduğunu, dolayısıyla bu kişinin bu bölgelerden tarımsal amaçlı olarak Polatlı'ya gelmiş olabileceğini göz önüne aldı. Ayrıca Adli Tıp Kurumu’nca DNA profili de çıkarılan kimliği belirsiz şahsın tespit edilmesi için en ince deliller ışığında soruşturma devam ediyor..

SAYI 150’DEN 6’YA İNDİ
Polatlı Cumhuriyet savcılığı, kimliği meçhul şahsın cesedinin bulunduğu 18 Nisan 2000 tarihinden yaklaşık 4 ay önce 2000 yılı Ocak ayında öldürülmüş olabileceğini hesapladı.

Cesedin çürümüşlük oranına göre bulunan tarihlerde Türkiye'de kayıpların sayısını tesbit eden savcılık, karakollara kayıp olarak bildirilenleri incelemeye aldı. Böylece kayıp insan sayısını 150’den 6’ya düşüren savcılık, cesedin kimliğini tespit etmek amacıyla bu noktalara yoğunlaştı. Başsavcı Veli San, soruşturmanın çok detaylı yapıldığını ve önümüzdeki günlerde faili meçhul cesedin kimliğini tesbit edeceklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...