Çuvalcı CIA Başkanı Ankara'da

CIA'in yeni patronu Orgeneral David Petraeus, Afganistan'daki NATO güçlerinin komutasını devrettikten sonra sürpriz bir şekilde Ankara'ya geldi.

Haberler 18.07.2011 - 16:54

Çuvalcı CIA Başkanı Ankara'da

Afganistan'daki NATO güçlerinin komutasını bu sabah devreden ve Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) başına atanan Amerikalı Orgeneral David Petraeus Ankara'da.

Yeni görevine Eylül ayında başlayacak olan Petraeus, sabah saatlerinde özel uçakla geldiği Esenboğa Havalimanı'nda askeri yetkililerce karşılandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'i ziyaret eden Petraeus, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüştü.

Adı, Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayında yer alan ve kamuoyunda 'çuvalcı general' olarak tanınan Petraeus'un, programı hakkında kesin bilgi verilmezken, Petraeus'un yarın Ankara'dan ayrılabileceği bildirildi.

DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞME
Öte yandan, Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Davutoğlu Petraeus ile Dışişleri Bakanlığında eski CENTKOM komutanı sıfatıyla 45 dakika kadar görüştü.

Temel olarak terörle mücadele, Irak ve Afganistan şeklinde üç konu başlığının ele alındığı görüşmede, Davutoğlu terörle mücadele işbirliğinin önemini vurgulayarak, PKK terörizminin değişik boyutları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Petraeus da mevcut yakın işbirliğinin süreceğini teyit ederek, Irak'taki deneyimlerini anlattı. Davutoğlu Irak'taki siyasi süreç dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki Irak'a ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Afganistan konusunda da Petraeus bazı bölgelerde askeri sorumluluğun Afganlara devri süreci de dahil Afganistan'daki son durum hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 'nin ISAF'taki rolünün, diplomat, asker ve polislerinin ülkenin istikrarına nasıl katkıda bulunduğunu anlatan ABD'li general, PRT'lerin katkılarından övgüyle bahsetti. Siyasi sürecin önemine değinen Petraeus, seçimlerin önemini vurguladı.

Bakan Davutoğlu da, Türkiye'nin Afganistan ile tarihe dayanan özel ilişkilerini anlatarak, katkılar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Davutoğlu, Türkiye'nin Afganistan'ın geleceği için çalıştığını, istikrara hiçbir kesim arasında ayrım yapılmaksızın tüm kesimlerin kucaklanarak ulaşılabileceğini, siyasi sürecin ise Afganlıların kendileri tarafından yürütülebileceğini kaydetti.

BÜLENT ARINÇ'A SORULDU
Bu arada, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı basın toplantısında Petraeus'un ziyareti soruldu.

Terörle mücadele konusunun CIA Başkanıyla görüşmelerde gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soru üzerine Arınç, Bakanlar Kurulunun toplantısında bu konunun gündeme gelmediğini söyledi.

Türkiye'nin dinamik bir ülke olduğunu ve her zaman farklı görevlerde bulunan kişilerin işbirliği veya müzakere noktasında muhataplarınca davet edilebileceğini belirten Arınç, ''Ben CIA Başkanının Türkiye'yi ziyaretinin ne amaçlı olduğunu ve kimlerle görüşme yapacağını bilmiyorum. Bu hükümet konusu da değil'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...