Cyndi Lauper yeni bir renkle geliyor

80’lerin pop ikonu Cyndi Lauper 57’nci yaşını bir blues albümüyle kutluyor.

03.12.2010 - 16:53

Cyndi Lauper yeni bir renkle geliyor

“Hala söyleyecek ve paylaşacak o kadar çok şey var ki... Müziğe uyandığım her güne şükran borçluyum. Dünya üzerinde beni duymak isteyen insanların yaşadığı bir köşe kaldığı sürece, ben de burada olacağım... Şarkı söyleyecek, oynayacak ve duyduklarımı yazacağım” Cyndi Lauper

‘She Bop’, ‘Girls Just Want to Have Fun’ ve ‘Time After Time’ gibi klasikleriyle hatırladığımız 80’lerin pop ikonu Cyndi Lauper, ışıltılı bir 25 yıl ve dünya çapında 30 milyonu aşan albüm satışından sonra, 57’nci yaşını bir blues albümüyle kutluyor.

“Bu yıllardır yapmak istediğim bir albümdü. Bütün bu güzel şarkılar ve müthiş müzisyenler çok dikkatle seçildi çünkü hayatım boyunca onlara hayran oldum. Allen Toussaint’in ‘Shattered Dreams’ parçası için klavyenin tuşlarına dokununca anladım ki yapmakta olduğumuz şey şon derece özeldi”diyen Lauper bunca yıl sonra yaratıcı ruhunu yitirmediğini kanıtladığı 12’nci stüdyo albümü Memphis Blues’la adeta yeniden doğuyor.

Cyndi Lauper, tarzına ve ismine yakışır şekilde Memphis’de kaydettiği ve blues standartları seslendirdiği albümde türün efsane isimleri Ann Peebles, Allen Toussaint ve efsane gitaristler John Lang ve BB King’le çalıştı.

Yıllardır LGBT hakları için mücadele eden feminist Cyndi Lauper albümdeki ‘Wild Women Don’t Have the Blues’ parçasıyla hayatını adadığı bu mücadeleyi selamlamak istemiş. 2007’de LGBT bireyler için Erasure, The B-52s, The Indigo Girls, Deborah Harry ve Joan Jett &The Blackhearts gibi isimleri bir araya getirerek düzenlediği 1986’da çıkardığı albümle aynı adı taşıyan ‘True Colurs’ turnesini tamamlayan Lauper geçtiğimiz baharda ise, Lady Gaga’yla birlikte, MAC Viva Glam kampanyasının tüm dünyada kadınlara HIV/AIDS virüsü konusunda eğitim veren elçilerinden biri oldu.

Cindi Lauper 1983 yılında çıkardığı ‘She’s So Unusual’ adını taşıyan ilk albümüyle en iyi yeni sanatçı dalında aldığı ödülle adını duyurmuştu. Aynı albüm ona ilk albümüyle top on listelerine beş single’ını sokan ilk kadın ünvanını kazandırmıştı. Yıllar içinde şarkıcı, müzisyen, oyuncu ve yazar kimlikleriyle pek çok ödül alan Lauper, şimdiye kadar 13 Grammy, 2 Emmy, 2 Amerikan Müzik Ödülü , 7 Amerikan Video Ödülü ve 18 MTV Ödülüne aday gösterildi.

Sanatçı şu aralar, yakın zamanda Simon & Schuster’den çıkacak olan otobiyografisi üzerinde çalışıyor. Avrupa’da Naive etiketiyle Eylül ayında yayımlanan ‘Memphis Blues’ şimdi A.K. Müzik aracılığıyla Türkiye’de.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...