'Da Vinci' sayesinde çocukları olacak

Sağlık sorunları nedeniyle hamile kalması riskli olan 33 yaşındaki Merve Erkek, ''Da Vinci'' robotu ile ameliyat olduktan sonra hamile kaldı.

Anadolu Ajansı 15.07.2010 - 11:50

'Da Vinci' sayesinde çocukları olacak

Amasya'nın Merzifon ilçesinde yaşayan Erkek, ilk çocuğunun ardından yaşadığı sağlık sorunları yumurtalıklarının bağlandığını ve bir daha hamile kalmasının zor olduğunun kendisine söylendiğini anlattı.        

Avukat olan eşinin, astronotlara gerektiğinde yeryüzündeki cerrahlar tarafından ameliyat yapabilmesi için NASA ve ABD Savunma Bakanlığı'nın ortak projesiyle geliştirilen ''Da Vinci'' adlı robotun Türkiye'ye getirildiğini ve bu robotla yapılacak ameliyatla hamile kalmasının mümkün olacağını öğrenmeleri üzerine girişimlere başladıklarını söyledi.        

Erkek, daha önce ikinci çocuk isteklerinin hep hüsranla sonuçlandığını belirterek, şunları anlattı:       

''Bugüne kadar sezeryanla üç kez doğum yaptım. Ancak tek çocuğum hayatta. 8 yıl önceki son doğumdan sonra doktorlar vücudumun yeni bir ameliyatı daha kaldıramayacağını söylediler ve yumurtalık tüplerimi bağladılar. Ancak sürekli olarak ikinci çocuk istiyordum. Eşim, 'Da Vinci'' robotuyla yapılacak cerrahi müdahaleyle tüplerinin öğrenince büyük bir heyecan yaşadık.''        

''Da Vinci'' robotunun bulunduğu hastanelerden olan İstanbul'daki Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'yle bağlantıya geçtikleri ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik Şefi Prof. Dr. Ahmet Göçmen ile yaptıkları görüşme sonunda ameliyat olduğunu ifade eden Erkek, ''Yaklaşık üç saat süren ameliyatla bağlı olan tüplerim açıldı. Söz konusu yöntem sayesinde ikinci çocuğuma doğal yollardan hamile kaldım. Yeniden anne olacağım için çok mutluyum. Yaşadıklarıma inanamıyorum''
        
''KIZ BEBEK BEKLİYOR''
Şu anda 4 aylık hamile olduğunu belirten Erkek, ''Bebeğin sağlık durumu çok iyi. 5 ay sonra bir kız bebek dünyaya getireceğim. Bunun heyecanını yaşıyorum''dedi.       

Erkek, doktorların kendisine, ''Da Vinci'' robotuyla başka ameliyatlar gerçekleştirildiğini ancak Türkiye'de ilk kez böyle bir ameliyatın yapıldığını söylediğini ifade ederek, ''Bu yöntemle hamile kalan ilk kişi de oldum. Mucize gibi bir şey. Doğumun 15 Aralık'ta olacak. Her şey gayet iyi'' diye konuştu.        

Nevzat Erkek ise, eşinin hamile kalmasına çok sevindiğini belirterek, doğumunu İstanbul'da gerçekleştirileceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...