DAEŞ'li kadınlar 3 bin dolara sınırı geçmiş

Çocuklarıyla birlikte kaçak olarak Suriye'den Türkiye'ye geçen ve Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği'ne giden iki kadının, hiçbir arama noktasında yakalanmadan Ankara'ya kadar nasıl geldikleri araştırılıyor.

ntv.com.tr 05.11.2019 - 08:17

DAEŞ'li kadınlar 3 bin dolara sınırı geçmiş
ARŞİV

Suriye'de tutulduklar El Hol kampından kaçarak Türkiye'ye gelen ve Ankara'da Hollanda Büyükelçiliği'ne başvuran DAEŞ mensubu iki kadınla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinden Musa Kesler'in haberine göre, 28 yaşındaki Kaoutar S. ve 24 yaşındaki Fatima H. ifadelerinde, sınını kaçakçılara para ödeyerek geçtiklerini söyledi. İki DAEŞ'li "Sınırı geçmek için ismini bilmediğimiz bir kaçakçıya kişi başı 3 bin dolar verdik" dedi.

Kaçakçıyı bir yakınlarının ayarladığını anlatan iki kadın internetten tanıştıkları iki kişiyle evlenmek için Suriye'ye geçmeye karar verdiklerini, bu nedenle Türkiye'ye geldiklerini, Türkiye'den de Suriye'nin DAEŞ kontrolündeki bölgelerine geçtiklerini anlattı. 

Güvenlik birimleri iki kadının Türkiye sınırını geçtikten sonra hiçbir arama noktasında yakalanmadan Ankara'ya kadar nasıl geldiklerini araştırıyor.

Kaoutar S. ve Fatima H. 5 gün önce çocuklarıyla birlikte kaçak olarak Türkiye'ye girip, Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği'ne gitmişler ve elçilik de onları polise teslim etmişti. Türkiye, Fatima H. ve Kaoutar S.'nin iadesi için işlemleri de başlattı.

Sayfa Yükleniyor...