John Kerry ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanlığında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan onuruna öğle yemeği verdi.

Yemek öncesi Kerry, Erdoğan ve Biden birer konuşma yaptı. Kerry'nin konuşmasına yaptığı espiriler damga vurdu.

Kerry, görevine başladığı ilk 100 günde Türkiye'den daha fazla ziyaret ettiği bir ülke olmadığını belirterek, "Türkiye'de üç kere bulundum, daha evime iki kez gittim" dedi.

Türkiye'de gördüğü sıcak misafirperverlikten övgüyle bahseden Kerry, her karşılıklı ziyarette, uluslararası platformlarda ve neredeyse her gün telefon görüşmelerini de içeren yoğun temaslarında, iki ülke arasındaki güçlü kişisel ilişkileri ve stratejik ittifakı güçlendirdiklerini belirtti.

TÜRKÇE JESTİ
Başbakan Erdoğan'a hitaben, "Sizin ziyaretiniz, sağlam yapıdaki Türk-Amerikan ilişkilerinin gerçekten güzel bir kutlaması niteliğinde" diyen Kerry, "Bugün (ilişkimizin), şiddet ile gözümüzü korkutmaya çalışanlardan daha güçlü, dünyanın her köşesinde yüz yüze kaldığımız testlerden daha kuvvetli ve kollarımızın da bizi ayıran sulardan daha uzun olduğunu teyit ediyoruz" diye konuştu.

Bu konuda Türkçe'de bir atasözü olduğunu dile getiren Kerry, Türkçe olarak "Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur. Bunu yapabilmek de bize bağlı. Başbakan Erdoğan, dostluğunuz için teşekkür ederiz. Washington'a hoş geldiniz" dedi.

İSTANBUL DEĞİL BOSTONBUL!
Kerry konuşmasında ABD'deki Türk öğrencilere de değindi. Türkiye’nin ABD’ye Avrupa ülkelerinden fazla öğrenci gönderdiğini hatırlatan Kerry, "Çoğu memleketim Boston’da yaşıyor. O kadar ki biz buraya Boston-bul diyoruz" dedi. Kerry, ABD'deki Türk öğrenciler arasında Başbakan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun çocukları olduğunu da hatırlattı.

REYHANLI İÇİN BAŞSAĞLIĞI
Her ittifak gibi Türk-Amerikan ittifakının da dikkatli olmayı gerektirdiğini ifade eden Kerry, ABD Dışişleri Bakanlığı görevini devraldığı gün, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine intihar saldırısı düzenlendiğini ve Türk koruma görevlisi Mustafa Akarsu'nun hayatını kaybettiğini hatırlattı. Kerry, hem Akarsu hem de geçen hafta sonunda Reyhanlı'daki bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin yasını tuttuklarını, ABD'nin düşüncelerinin, yakınlarını kaybedenler ve yaralı sevdiklerinin iyileşmesini bekleyenlerle olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN: EKSENİMİZ BARIŞTIR
Yemek öncesi bir konuşma yapan Erdoğan, Türkiye'nin dış politika ekseninin 'barış, adalet ve vicdan' üzerine inşa edildiğini söyledi. Erdoğan'ın konuşmasında özetle şunları kaydetti:

"Şunu herkes bilmelidir ki Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin kadim ittifakı, en çok da küresel sorunları çözmek hedefine odaklanmıştır.

Açıkçası bölgemizde ve dünyamızda barış, hoşgörü, huzur, refah ve istikrar dışında da hiçbir gayemiz yoktur.

Her ülkenin toprak bütünlüğüne saygı içinde, içişlerine karışmadan, egemenlik haklarına müdahale etmeden, barışı ve demokrasiyi en güçlü şekilde savunuyoruz.

Türkiye'nin, Suriye meselesine olan yakın ilgisi, bölgesel barışın tesis edilmesi amacına yöneliktir.

Türkiye'nin dış politikasının ana eksenleri: Barıştır, adalettir ve en önemlisi de vicdanla düşünme üzerine inşa edilmiştir.

Bizler kısa süre önce Boston Maratonu'nda yaşanan olayda nasıl canımız yandıysa Anneler Günü'nde kadınlar üzerine sıkılan kurşunlarda nasıl canımız yandıysa şu anda Suriye'de olanlar noktasında da canımız o şekilde yanmaktadır."

SİLİKON VADİSİ'NE ZİYARET
Erdoğan, Washington'daki temaslarını tamamlayarak akşam saatlerinde San Fransisco'ya geçecek. 18 Mayıs Cumartesi günü Silikon Vadisi'ndeki bazı kuruluşları ziyaret edecek olan Başbakan Erdoğan, daha sonra Amerika İslam ve Türk Toplumu Temsilcilerini Kabul edecek.

Erdoğan'ın 20 Mayıs Pazartesi günü ise öğle saatlerinde San Francisco'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye hareket etmesi planlanıyor. Erdoğan ayrıca, ziyareti kapsamında yarın başkent Washington'a yakın bir bölgede Maryland eyaletinin sınırları içerisindeki Türk Amerikan Toplum Merkezi'nin inşaat alanını da gezecek.