Dağ keçileri, bakteri yüzünden ölmüş

Tunceli’de Ocak ayında ölü bulunan 8 dağ keçisinin, Sphingomonas Paucimobilis isimli bakteriden kaynaklı öldükleri tespit edildi. Geçtiğimiz günlerde yine Mazgirt İlçesi’ne bağlı Yukarı Oyumca Köyü’nde ölü bulunan 7 dağ keçisinin ise yapılacak incelemeler sonucunda, benzer bakteri yüzünden mi yoksa başka bir nedenle mi öldükleri tespit edilecek.

NTV 16.02.2021 - 09:34

Dağ keçileri, bakteri yüzünden ölmüş

Ercan Topaç - Tunceli / NTV

Tunceli’nin Mazgirt İlçesi’ne bağlı Yukarı Çanakçı Köyü’nde Ocak ayı başında 8 dağ keçisinin öldüğü tespit edilmişti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ekipleri tarafından ölen dağ keçilerinden alınan numuneler Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı’na gönderilirken burada yapılan incelemede ölen keçilerde Sphingomonas Paucimobilis isimli bakteri tespit edildiği öğrenildi.

Bakterinin zayıf, bağışıklığı düşük canlılarda ölüme neden olduğu belirtilirken, yine Mazgirt İlçesi’ne bağlı Yukarı Oyumca Köyü’nde geçtiğimiz günlerde 7 dağ keçisi daha ölü halde bulundu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleri, veteriner hekimler ve jandarma tarafından bölgede yapılan incelemelerde ölen dağ keçilerinden alınan numuneler de Elazığ Veterinerlik Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildi.

Burada yapılacak incelemede, keçilerin benzer bakteri yüzünden mi yoksa başka bir nedenle mi öldüklerinin tespit edilmesi bekleniyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

ORMANDA GÖRDÜKLERİ YAVRU AYILARI BESLEDİLER

Sayfa Yükleniyor...