Dağa kaçan anguslar aranıyor

Van’da "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında dört çiftçiye teslim edildikten sonra kaçan angus cinsi 24 sığırdan 15'i bulunurken, 6'sı kayalıklardan düşerek öldü. 3 sığır ise halen aranıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.12.2016 - 17:39

Dağa kaçan anguslar aranıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2016'da başlatılan ve üç yıl sürecek olan Genç Çiftçi Hibe Programı kapsamında Çatak ilçesinde dört çiftçiye angus cinsi sığır verildi.

Teslim töreninin ardından 24 sığır, Karandana bölgesindeki dağlık alana kaçarak kayboldu. Kaybolan sığırların bulunması için harekete geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve jandarma ekipleri, dört gün süren çalışmanın ardından sığırlardan 15'ine ulaştı.

Kayıp 6 hayvanın kayalıklardan düşerek telef olduğunu tespit eden ekipler, halen bulunamayan 3 hayvan için de arama çalışmalarını sürdürüyor.

Angus cinsi sığırların huysuz olduğunu ve genç çiftçilerin bunu bilmediğini belirten İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Raci Selçuk, "Bunun üzerine kaymakamlığımız koordinesinde jandarma ekipleriyle yoğun arama tarama çalışması başlattık. Dört gün süren çalışma sonucunda 15 hayvana ulaştık. Ancak üzülerek belirtiyorum ki 6'sının kayalıklardan düşerek telef olduğunu belirledik. Bunları olay yerinde fotoğrafladık. Kayıp 3 hayvanı arama çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bunlarla ilgili de olumlu bir netice alıp, çiftçilerimize teslim edeceğiz” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...