Dağdan inenleri binlerce kişi karşıladı

Kuzey Irak’tan gelen 34 kişi, Şırnak’tan Diyarbakır’a geldi. PKK’lıları burada binlerce kişi karşıladı.

21.10.2009 - 17:59

Mahmur Mülteci Kampı ve Kandil Dağı’ndan Türkiye'ye dönen ve aralarında PKK'lıların da bulunduğu grup, bölge turunu tamamlayarak 5 saatlik bir gecikmeyle Diyarbakır'a ulaştı.


Habur'daki hukuki sürecin ardından DTP'ye ait parti otobüsü ile yola çıkan grubun yolculuğu gece boyu sürdü.

Silopi ve Cizre'de yoğun bir katılımla karşılanan grup, geceyi Mardin'in Nusaybin ilçesinde geçirdi. Sabah Diyarbakır'a gitmek üzere yola çıkan grup Kızıltepe, Mardin ve Diyarbakır'ın Çınar ilçesine uğradıktan sonra yaklaşık 5 saat bir gecikmeyle Diyarbakır'a ulaştı.

Grup için Batıkent Meydanı'nda düzenlenen mitinge binlerce kişi katılırken, otobüs kalabalık nedeniyle mitingin yapıldığı alana güçlükle ulaştı. Grup, kırmızı karanfiller ve barış güvercinleri ile karşılandı.

Karşılama mitingi, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün de bulunduğu konuşmacıların halka seslenmesinin ardından, yerel sanatçıların söylediği Kürtçe şarkılarla sona erdi.

Miting sonrası kalabalığın sesiz ve sakin bir şekilde dağıldığı, güvenlik güçlerinin de sağduyu içinde hareket ettikleri belirtildi.

Öte yandan, mitingden alınan mesajların, gelen grubun birkaç gün daha bölgede bulunacağı ve Avrupa'dan gelecek olan grupla birlikte Ankara'ya gidilebileceği yönünde olduğu kaydedildi.

Ayrıca, Kandil'den gelen grubun birkaç gün içinde bir basın toplantısı düzenlemesi de gündemde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...