Dağlıca saldırısına müebbet

Mahkeme, Dağlıca'da 12 askerin şehit edildiği saldırıya katıldığı belirtilen ve geçen yıl Ağrı'da düzenlenen operasyonda yakalanan 4 PKK'lı teröristi müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Dağlıca saldırısına müebbet

Ağrı'da terör örgütüne yönelik geçen yıl düzenlenen operasyonda yakalanan, aralarında Dağlıca baskınına katıldığı belirlenen PKK'nın Tendürek sorumlusunun da bulunduğu 9'u tutuklu 15 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Zafer Zal, Mehmet Acar, İbrahim Tikan, Abdullah Marhan, Mehmet Sait Uğurlu, Zilfikar Oğul, Harun Uzun, Abdülmenaf Başkan ve Cesim Marhan ile avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Ahmet Korkmaz, sanık avukatlarından son savunmalarını yapmalarını istedi. Bazı sanık avukatları, müvekkillerinin bazı eylemlere isteksizde olsa katıldığını kabul ettiklerini, bazılarının ise istemeyerek örgüt üyelerine yardım ve yataklık yapmak zorunda kaldıklarının göz önünde bulundurularak müvekkillerinin beraatlerini ya da en az cezanın verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından açıkladığı kararda, terör örgütü üyesi olmak, terör örgütü adına çeşitli eylemlerde bulunmak, yardım ve yataklık yapmak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bölüp parçalamak gibi çeşitli terör suçlarını işledikleri belirlenen tutuklu sanıklardan terör örgütü PKK'nın Tendürek Sorumlusu ve Dağlıca baskınına katıldığını kabul eden Zafer Zal'a müebbet ve 118 yıl 25 gün hapis cezası verdi.

Dağlıca baskınına katıldıkları belirlenen İbrahim Tikan'a ağırlaştırılmış müebbet, 104 yıl 10 ay hapis cezası ile 80 bin lira para cezası verilmesine karar veren mahkeme, tutuklu sanık Mehmet Acar'ı ise müebbet ve 68 yıl hapis cezasıyla, 30 bin lira para cezasına çarptırdı.

Mahkeme, diğer sanıklardan Abdullah Marhan'a 6 yıl 3 ay, Mehmet Sait Uğurlu'ya 9 yıl, Zilfikar Oğul'a 6 yıl 3 ay, Harun Uzun'a 4 yıl 8 ay, Abdülmenaf Başkan'a 6 yıl 3 ay, Cesim Marhan'a 7 yıl 6 ay, Rahmi Kaya'ya 7 yıl 6 ay ve Ramazan Uzun'a ise 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmesine karar verdi.

Sanıklardan, Uğur Uğurlu, Fazıl Başkan, Selahattin Marhan ve Melikhan Marhan ise delil yetersizliğinden berat etti.

Mahkeme heyeti, Zülfikar Oğul, Harun Uzun, Abdullah Marhan ve Abdülmenaf Başkan'ın aldıkları cezalarla, yattıkları hapis cezasını göz önünd bulundurarak tahliyelerine karar verdi.

21 Ekim 2007 tarihinde Van'ın Dağlıca ilçesindeki askeri birliğe PKK'lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırıda 12 asker şehit olmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...