Dağlıca şehitlerine veda

Hakkari’nin Dağlıca Bölgesi’nde şehit olan askerler toprağa veriliyor.

Anadolu Ajansı 09.09.2015 - 22:02

Dağlıca şehitlerine veda

Hakkari Dağlıca'da şehit olan askerler son yolculuklarına uğurlanıyor.

Şehit olan 16 askerlerden 7'si dün Van jandarma Filo Komutanlığı'nda yapılan cenaze töreninin ardından memleketlerinde defnedilmişti.

Bugün düzenlenen cenaze törenlerinin ardından diğer şehitlere de veda ediliyor.

Yarbay İlker Çelikcan Bursa'da düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. 

Uçakla Bursa'ya getirilen şehidin naaşı, daha sonra ambulansla merkez Osmangazi ilçesindeki Mihraplı Camisi'ne götürüldü.

Şehidin tabutu, gecikme nedeniyle öğle namazından yaklaşık bir saat sonra avluya getirilerek musalla taşına konuldu. Burada şehidin ailesi ve yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Cami avlusunda ve etrafında geniş güvenlik önlemlerinin alındığı cenaze törenine, şehidin babası Niyazi, annesi Fatma ve eşi Gaye Çelikcan ile yakınları, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Emniyet Müdürü Selami Yıldız, bazı milletvekilleriyle ellerinde Türk bayraklarıyla çok sayıda vatandaş katıldı.

FOTOĞRAFINI ELİNDEN BIRAKMADI

Şehidin eşi Gaye, İlker Çelikcan'ın çerçeveli fotoğrafını tören boyunca elinden bırakmadı. Burada kılınan namazın ardından şehidin cenazesi, askerlerin omzunda taşınarak top arabasına konuldu. Çelikcan'ın cenazesi, daha sonra tekbirler eşliğinde Çalı Mahallesi'ndeki babaevine getirildi. Bu sırada fenalaşan anne Fatma Çelikcan, sağlık görevlileri tarafından sedyeyle ambulansa taşındı. Anne Çelikcan'ın bu esnada ellerini açıp dua ettiği görüldü.

Yarbay Çelikcan'ın naaşı, "helallik" alınıp dualar okunmasını takiben götürüldüğü Hamitler Mezarlığı'ndaki Garnizon Şehitliği'ne defnedildi.

Şehitlerden Uğur Yıldız ise Antalya'da defnedildi. Şehit Yıldız'ın cenazesi, Antalya'dan alınarak Manavgat ilçesindeki Külliye Camisi'ne getirildi.

Bu sırada, şehidin annesi Gülbahar Çelikel, babası Sadık ve amcası Mustafa Yıldız ile yakınları gözyaşlarını tutamadı.

Fenalık geçiren şehidin bir yakını da ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Cenaze törenine, şehidin yakınları ile AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, MHP Antalya Milletvekili Tarkan Akıllı, Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İl Müftüsü Osman Artan'ın kıldırdığı namazın ardından Yıldız'ın naaşı, cenaze aracına konularak Kavaklı Mezarlığı'na doğru yola çıkarıldı.

Cenazeyi, çevre yolu ve Demokrasi Bulvarı'ndan geçerek Milli Egemenlik Caddesi'nden mezarlığa götüren araca, bu sırada çok sayıda vatandaş eşlik etti.

Şehidin naaşının araçtan indirilerek mezarlığa taşınması sırasında tekbir getiren vatandaşlar, terör örgütünü lanetleyen sloganlar attı.

Şehit Yıldız'ın cenazesi, burada okunan dualar eşliğinde toprağa verildi. Daha sonra Yıldız'ın arkadaşları, şehidin annesi Gülbahar Çelikel'in yanına giderek elini öptü. Bu sırada fenalaşan Çelikel, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Düğün hazırlığı yapan Uğur Yıldız'ın 4 yıldır Hakkari Dağlıca'da görev yaptığı öğrenildi.

Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde pazar günü gerçekleştirilen saldırıda 16 asker şehit olmuş, 6 asker de yaralanmıştı.

Fatih Duru'nun cenazesinden
Fatih Duru'nun cenazesinden

Piyade sözleşmeli onbaşı Fatih Duru'nun cenazesi, Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Kayacık köyünde defnedildi.

Şehidin naaşı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığındaki asker hastanesinden alınıp, sirenler eşliğinde Ezine'ye gönderildi. Nizamiye önünde toplanan Çanakkaleliler, şehidi ellerindeki Türk bayrakları ve dualarla uğurladı.

Ezine'ye konvoy eşliğinde ulaşan cenaze, Ulu Cami'ye getirildi. Bu sırada şehidin annesi Azime, ağabeyi Muhsin, kardeşi Eyüp Duru ile yakınları göz yaşlarına hakim olamadı.

Anne Duru, oğlunun tabutunu okşayıp, "Devlet sağ olsun, millet sağ olsun" dedi.

İl Müftüsü İbrahim Öcüt'ün kıldırdığı namazın ardından şehidin naaşı, Kayacık'ta köy mezarlığında toprağa verildi.

Törene, Duru'nun yakınları, Vali Hamza Erkal, AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, MHP Çanakkale Milletvekili Kürşat Tuna ile askerler ve vatandaşlar katıldı.

Şehitlerden Resul Coşkun, Çavuş Tuğrul Köseoğlu ve Muharrem Öksüz Konya'da, Deniz Göçkün Balıkesir'de, Okan Taşan Ankara'da, Harun Saltalı da Osmaniye'de toprağa verilecek.

ŞEHİT EŞİNİ ASKER SELAMIYLA KARŞILADI

Eşinin cenazesinin gelmesi bekleyen Tansu Köseoğlu ise askeri helikopterin inişi sırasında "Havada yiğit geliyor, yiğit" diyerek, asker selamı verdi. "Tuğrulum burada bir sürü yiğit var, seni bekliyorlar" diyen Tansu Köseoğlu, eşinin helikopterden indirilen Türk bayrağına sarılı tabutuna dokunup gözyaşı döktü. Köseoğlu’nun yanında bulunan sağlık görevlileri de gözyaşlarına hakim olamadı.

Şehit eşi Tansu Köseoğlu, 1 yaşındaki kızı Zeynep Köseoğlu ve Uzman Çavuş görevinden ayrıldıktan sonra itfaiye erliği yapan kardeşi Sait Köseoğlu, cenaze aracıyla baba evine geldi. Şehit Köseoğlu'nun cenazesi, helallik alındıktan sonra dualar eşliğinde baba evinden uğurlanıp, dini ve askeri törenin yapılacağı Ulu Camii'ne getirildi.

Törene, Bakan Ali Rıza Alaboyun, Konya Valisi Muammer Erol, Karaman Valisi Murat Koca, askerler, şehidin yakınları ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Şehit Köseoğlu'nun cenazesi, dini ve askeri törenin ardından Meydanbaşı Mezarlığı'ndaki Garnizon Şehitliği'nde toprağa verildi.

Dağlıca'da pazar günü düzenlenen mayınlı saldırıda 16 asker şehit olmuş, 6 asker de yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...