Daha uzun yaşama giden yol

‘Hayat çok kısa’ diye düşünüyorsanız sizinle aynı görüşü paylaşan bilimcilerin harekete geçtiğini bilin. Üstelik olumlu sonuçlar almayı da başardılar.

03.12.2010 - 11:24

Daha uzun yaşama giden yol

Yeni bir araştırma, bir yuvarlak kurt olan ‘Caenorhabditis elegans’ türünde yaşamın nasıl uzatıldığını ortaya koyuyor. Teksas Sağlık Bilim Merkezi’nden Jeffrey Butler ve arkadaşlarının yürüttükleri araştırmada yapay olarak mutasyona uğratılan ve bu nedenle mitokondrilerindeki elektron taşıma zincir işlevleri bozulmuş olan C. Elegans türü kurtlar, normal olanlarla karşılaştırılmış.

Karşılaştırma, belirgin metabolik değişimlerin olduğunu ekibe göstermiş. Mutasyonlu bireylerin sahip oldukları hücresel motorlar yeni yakıtlarla işleyecek ve yeni artık maddeler oluşturacak şekilde yeniden şekillenmişler ve bu da daha uzun bir yaşam süresine yol açmış.

Metabolizmadaki değişimlerin nedenlerini belirlemek üzere ekip hücresel artıkları toplayacak yeni bir yöntem geliştirerek bu artıklar sayesinde yeni kimyasal tepkimeleri inceleyebilmişler. Bunun sonucunda kurtların daha uzun yaşamı, metabolik evrede hücrelerinin enerjiyi elde etme yöntemlerini değiştirerek elde ettikleri saptanmış.

C. elegans, insan biyolojisi için bir model organizma olarak sıklıkla kullanılmasına karşın böylesi bir metabolizmal değişikliğin insanda da aynı sonuçları verip vermeyeceğini anlamak için buna yönelik deneylerin yapılması gerekiyor.

Araştırma makalesinin yayınlandığı FASEB dergisinin editörü olan Gerald Weissmann çalışmanın, uzun yaşama dair gizemin çözülmesinden geçen yolun, ihtiyacımız olan enerjiyi besinlerden nasıl elde ettiğimizden geçtiğini gösterdiğine ve bu konu üzerindeki araştırmaları derinleştirerek olumlu sonuçların alınmasının mümkün olacağına dikkat çekiyor.

Özgün makaleye ulaşmak için tıklayın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...