Dahiler ve deliler 'gen kardeşi'

Neuregulin 1 adlı genin belirli türevleri hem üstün yaratıcılık becerisi hem de psikopati oluşmasına neden olabiliyor.

01.10.2009 - 11:53

Dahiler ve deliler 'gen kardeşi'

Macar bilimciler üstün yaratıcı becerilere sahip insanlarla psikopati ve depresyondan mustarip hastalarda ortak genetik özellikler keşfetti.

Araştırmaya göre beyinsel gelişim üzerinde çok etkili olduğu belirtilen Neuregulin 1 adlı genin bir varyasyonu kişilerde deha ve yaratıcılığı arttırken aynı zamanda şizofreni ve kişilik bozukluğu gibi ruhsal hastalıkları da tetikleyebiliyor.

Telegraph gazetesinin haberine göre Macaristan’daki Semmelweis Üniversitesi’nden araştırmacılar, kendini çok yaratıcı ve başarılı olarak gören bir grup denekle çalıştı. Yaratıcılık düzeyini tespit için bir dizi tuhaf soru ve durum karşısında deneklerin tepkisi ölçülürken, bir taraftan da biyolojik testler gerçekleştirildi.

Sonuç raporuna göre Neuregulin 1 geninin belirli türevlerinin varlığı, kişinin yaratıcılık düzeyiyle doğrudan bağlantılı. Aynı gen varyasyonuna sahip deneklerin yaratıcılık düzeyleri, farklı türevlere sahip deneklerden belirgin ölçüde daha yüksek. Ancak benzeri varyasyonlar kişide şizofreni, kronik depresyon, bipolar düzensizlik gibi ruhsal hastalıkların doğmasını da kolaylaştırabiliyor.

Araştırma ekibinin lideri Dr Szabolcs Kéri, bazı ruhsal hastalıklara yol açan genlerin pek çok insanda bulunduğunu, bunların çoğunun hastalık geliştirmeyip oldukça başarılı ve yaratıcı bir yaşam sürdüğüünü söyledi. Kéri’ye göre Sylvia Plath ve Vincent Van Gogh gibi “hem deli hem deha” olarak kabul edilen sanatçıların bu durumu, sözkonusu Neuregulin 1 varyasyonunu taşıyor olmalarından kaynaklanıyor.

Araştırma, Psychological Science bilim bülteninin son sayısında yayımlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...