Alaz ve Ekin küçük yaştan itibaren dedeleri usta sanatçı Hasan Mutlucan’ın söylediği türkülerle, annelerinin söylediği şarkılarla ve babalarının mandolin tınılarıyla büyürken, Ahmet de müzisyen olan babasından gitar dinlemekteydi.

Lise yıllarında okul orkestrası sayesinde tanışan bu 3 “kardeş”, gittikçe daha sık bir araya gelip müzik yapmaya başladılar. Mezun olup üniversiteye başladıktan sonra da kurdukları cover gruplarıyla konserlere çıkmaya devam eden Alaz, Ekin ve Ahmet artık kendi yarattıkları müzikleri çalmanın zamanı geldiğini düşünüp Dalga’yı kurdular. Sadi Osma’nın da aralarına katılmasıyla Dalga son şeklini almış oldu.

Dalga’nın kimi parçalarında romantik denebilecek sözler yer alırken, kimilerinde ise dalga geçen, isyan eden bir tavırla karşılaşıyoruz. Dalga’nın vokalisti Alaz’ın şarkıları söyleyişi de tek bir tarzda söylemekten çok parçanın gerektirdiği ruhu yakalamaya odaklanıyor. “Denizim Olsun” ,” Gel” ve “Beni Al” gibi parçalarda naif, duygusal bir tavrın hakim olduğu vokaller, “İmdat Yeter”, “Mutlu Ol” gibi parçalarda serseri, alaycı bir havaya bürünüyor. “Kabak” ise dedeleri Hasan Mutlucan’ın da geçmişteki albümlerinde yer alan anonim bir “aşk türküsü”. Dalga parçayı seçerken Hasan Mutlucan’a danışmış. Peki Hasan Mutlucan’dan dinlemeye alışık olduğumuz onca kahramanlık türküsü dururken neden bir aşk türküsü? Hem Hasan Mutlucan’ın kahramanlık türküleri dışında da türküler söylediğini göstermek, hem de albümdeki diğer parçalarla “aşk” teması aracılığıyla bir bağ kurmak için. Bugün 85 yaşındaki Hasan Mutlucan’ın torunları için yıllar sonra yeniden stüdyoya girip sesinden hiçbir şey kaybetmediğini göstermesi bu yorumu çok daha anlamlı kılıyor.“Beni Al”a, unutulmaz Oya-Bora ikilisinden Oya Küçümen de eşlik etti. Aynı parçadaki perdesiz gitar solosu albümün müzik prodüktörlüğünü de üstlenen Cenk Erdoğan’a ait.

Albümdeki parçalardan “Kal” Çağan Irmak’ın, 2009 Montreal Film Festivalinde de gösterilen Karanlıktakiler filminde kullanıldı. Yine “Kal”da Serkan Çağrı’nın “ağlarcasına” çaldığı klarnet karanlıktaki mum ışığını çağrıştırıyor.

Albüm kapağındaKİ balığın orijinal hali ünlü ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ait. Art Work’e son şeklini ise Dalga’nın gitaristi Ahmet Tiryakioğlu verdi.

‘Denizim Olsun’ adıyla çıkacak olan albüm P.İ Müzik etiketiyle tüm müzik marketlerde.