"Dalton kardeşler" tutuklandı

İstanbul'da yankesicilik yöntemiyle yolcuların cüzdan, para ve cep telefonlarını çaldıkları iddia edilen ve "Dalton kardeşler" olarak haberlere konu olan 6'sı kardeş 7 şüpheli tutuklandı.

gözaltı arşiv.jpg
Arşiv

İstanbul'da otogar ve hastanede yankesicilik yöntemiyle hırsızlık yaptıkları öne sürülen ve "Dalton kardeşler" olarak haberlere konu olan 6'sı kardeş 7 şüphelinin tutuklanmasına karar verildi.

Gözaltında tutuldukları İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen 7 şüpheli, savcılıkça ifadelerinin alınmasının ardından tutuklanma istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Hakimlikçe sorgulanan şüpheli kardeşler Şakir, Ali, Urfan, Yıldırım, Veysel ve Zeki Keleş ile enişteleri olduklarını belirttikleri Bülent Andağ, suçlamaları kabul etmedi. Otogardaki kamera görüntüleri sorulan şüpheliler, "işleri gereği otogarda bulundukları" yönünde beyanda bulundu.

Hırsızlık amacıyla örgüt kurduğu iddia edilen şüpheli Şakir Keleş, mağdurlar varsa, ailesi ve kendisi adına uzlaşmak istediğini dile getirdi.

OTOGAR VE HASTANEDE HIRSIZLIK


Nöbetçi hakimlik, şüpheli Şakir Keleş'in lider, diğer şüpheliler Veysel, Zeki, Ali, Urfan ve Yıldırım Keleş ile Bülent Andağ'ın ise örgüt üyesi olduklarını belirterek, bu şekilde çıkar amaçlı suç örgütünün kurulduğu ve örgüt üyelerince 20 Ağustos 2017 ile 2 Ocak 2018 tarihleri arasında Bayrampaşa'daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı ile Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde nitelikli şekilde hırsızlık suçlarını birçok kez işlediklerinin tespit edildiğini ifade etti.

Suçlar kapsamında şüphelilerle ilgili takibat yapıldığı ve görüntü kayıtlarının alındığını hatırlatan hakimlik, şüphelilerin "elde veya üstte taşınan eşyayı özel beceri ile almak suretiyle hırsızlık" ve "suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlarından, kuvvetli suç şüphesi ve delillerin bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmalarına hükmetti.

Otogarda yankesicilik olaylarının artması üzerine çalışma başlatan İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, fiziki takip ve istihbarat çalışmasında, vatandaşların dalgınlığından faydalanarak cüzdan, para ve cep telefonlarını çaldıkları öne sürülen kişileri tespit etmişti.

Ekipler, Gebze'de ikamet eden şüphelilerin her sabah erken saatlerde işe gider gibi evden çıktıkları, suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Şakir Keleş ile toplantı yaptıkları ve sonra İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'na gelip dalgınlığından faydalandıkları yolculardan hırsızlık yaptıklarını da belirlemişti.

Gebze ve Ümraniye'de belirlenen adreslere düzenlenen operasyonlarda, örgüt lideri olduğu iddia edilen Şakir Keleş (34) ve kardeşleri Zeki (37), Veysel (34), Ali (38), Urfan (47), Yıldırım Keleş (31) ile Bülent Andağ yakalanmıştı. Şüphelilerin, 20 Ağustos 2017'den bugüne kadar vatandaşlardan yaklaşık 200 bin lira değerinde cep telefonu ve para çaldıkları, çok sayıda suç kayıtlarının bulunduğu belirtilmişti.

Sayfa Yükleniyor...