Bülent Arınç'tan damadının tahliyesine ilişkin açıklama

Bülent Arınç, damadı Ekrem Yeter'in FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra serbest bırakılmasına ilişkin açıklama yaptı.

DHA 10.06.2017 - 13:41

bülent arınç damat ekrem yeter fetö050617.jpg

Eski Başbakan Yardımcısı ve TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ekrem Yeter, "Damadım olduğu için değil; hukukun gereği olarak serbest bırakılmıştır" dedi.

Arınç, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan damadı Ekrem Yeter'in tahliye edilmesinin ardından konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Damadı Ekrem Yeter'in, 17-25 Aralık'tan sonra FETÖ ile irtibatını kestiğini belirten Arınç, "Ekrem Yeter'in, 17-25 Aralık öncesi cemaatle, binlerce insan gibi sempati düzeyinde yakınlığı olduğu sır değildir. Uzmanlık alanında ülkemize, milletimize ve İslam ülkelerine yardım etmek için yaptığı gönüllü sosyal faaliyetlerinin bir kısmı, adı geçen cemaatin yasal, legal sivil toplum kuruluşlarıyla kesişmiştir. Ancak 17-25 Aralık yargı darbesinden sonra Ekrem Yeter, FETÖ ile ülkesini seven tüm insanlar gibi irtibatını kesmiş, hiçbir faaliyetlerine de katılmamıştır" dedi.

"İLTİMAS OLSA İHRAÇ EDİLMEZDİ" 

Damadının hukukun gereği olarak serbest bırakıldığını vurgulayan Arınç, "Ben, Bülent Arınç olarak; damadım, kızım ya da oğlum fark etmez, FETÖ ile kriminal ilişkiye girmiş her ferdin, gözünün yaşına bakılmaksızın yargılanmasını ve ceza almasını savunuyorum. Ancak şundan da eminim ki; Ekrem Yeter asla FETÖ üyesi olmamış, devletinin ve vatanının yanında yer almıştır. Ekrem Yeter, damadım olduğu için değil, hukukun gereği olarak serbest bırakılmıştır. Damadım olduğu için iltimas yapılsaydı, KHK ile mesleğinden ihraç edilmez ve tutuklanmazdı" ifadelerini kullandı.

"EN ÖN SAFTA YER ALMAYA HAZIRIZ"

Bülent Arınç, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bir hukuk ve siyaset adamı olarak tüm yargılamaların adil olmasını, suçlu ile suçsuzun birbirinden en kısa zamanda ayrılmasını her zaman savundum, yine savunuyorum. Bu yüzden yargı sistemimizin bir an önce herkesin hakkını teslim edecek şekilde hızlı, adil, tarafsız yargılamalar yapmasını temenni ediyorum. FETÖ, ailelerimizi, çocuklarımızı perişan etmiş, ülkemizin dirliğini ve birliğini bozmaya çalışmıştır. Bu, milletimizin başına gelen en büyük felaketlerden biridir. Bu felaketi, bu kaosu, bu zulmü ortadan kaldırmak için bizim dayanışmaya, yardımlaşmaya ihtiyacımız var. Bölünerek, ayrışarak, kavga ederek, bu melun örgütle baş edemeyiz. Ben ve ailem, FETÖ ya da başka bir terör örgütüyle kavgada, ülkemiz için en ön safta yer almaya her zaman hazır olduk, yine hazırız."

Sayfa Yükleniyor...