Türkiye'de suyun en fazla kullanıldığı alan yüzde 74'lük oranla zirai sulama olarak belirlendi

Dünyadaki toplam su miktarının yüzde 97,5'inin denizler ve okyanuslardaki tuzlu sulardan oluştuğuna dikkati çeken yetkililer, geriye kalan suyun önemli kısmının buzullarda olduğunu, bu nedenle şu anda mevcut tatlı suyun sadece binde 76'sının kullanılabildiğini ifade etti.

Türkiye'de suyun en fazla zirai sulamada kullanıldığı dikkate alınarak, su tasarrufu konusunda 2003 yılından itibaren iptidai sulama yöntemleri yerine kapalı sistem olan yağmurlama ve damla sulama metotları kullanılmaya başlandığını anlatan yetkililer, bunun neticesinde yüzde 20 ile yüzde 30'luk bir su tasarrufu sağlandığını bildirdi

Yetkililer, 2003-2010 yılları arasında DSİ tarafından 145'i sulama olmak üzere 920 adet tesisin hizmete alındığını da belirterek, 1 milyon hektar arazinin suya kavuşturulduğunu kaydetti.

Her yıl farklı bir temayla kutlanan ''Dünya Su Günü''nün bu yılki ana temasının ''Şehir Sularının Yönetimi'' olarak belirlendiğine işaret eden yetkililer, 81 ilin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyaçları dikkate alınarak İçmesuyu Eylem Planı hazırlandığını ve illere 2050 yılına kadar yetecek su sağlandığını dile getirdi.

Alınan bilgiye göre, yine aynı dönemde 34 adet içmesuyu tesisi tamamlandı ve 25 milyon vatandaşa ilave içmesuyu temin edildi. Ankara'ya yılda 226 milyon metreküp su temin edecek Gerede Projesi başlatılırken, KKTC'ye yılda 75 milyon metreküp su sağlayacak KKTC İçmesuyu Temin Projesi kapsamında Mersin Anamur'da Alaköprü Barajı'nın temeli atıldı. 7 Mart 2014 tarihinde tamamlanması planlanan projeyle KKTC'nin 50 yıllık su ihtiyacı karşılanacak.

Su kalite yönetiminde münferit çözüm yerine havza ölçeğinde çözüm anlayışına geçtiklerini belirten yetkililer, bu çerçevede hazırlanacak havza koruma eylem planlarıyla, atıksu yönetiminin, ekonomik kaynaklar en iyi şekilde kullanılarak yapılmasını hedeflediklerini söyledi.

Yetkililer, 15 havzanın Havza Koruma Eylem Planlarının tamamlandığını, geriye kalan 10 havzanın Havza Koruma Eylem Planlarının 2012 yılında tamamlanacağını bildirdi. Yetkililer ayrıca, Atıksu Arıtımı Eylem Planı çerçevesinde, belediye nüfusunun yüzde 73'ünün atık sularının arıtıldığını kaydetti.