Dan Brown Türkiye'ye neden geliyor?

İki yanıt verilebilir: Yayıncısının doğum gününü kutlayacak olması gerçeği ya da, kitaplarında ele aldığı gizemlerin bir çoğunun kökeninin Türkiye'de olduğu ve kurgunun Türkiye'ye yaklaştığı yorumu.

02.12.2009 - 21:26

Dan Brown Türkiye'ye neden geliyor?

Gizemler, semboller ve karmaşık örgütler... Dan Brown'un yazdığı son kitap 'Kayıp Sembol' de masonlar ve masonluk üzerine. Yaklaşık 2 aydır İngilizcesi piyasada olan kitabın Türkiçesi de 9 Aralık'ta satışa çıkacak.

Dan Brown da aynı tarihte Türkiye'de olacak. Bu haberi, Günlerin Getirdiği'nde Mirgün Cabas'a konuk olan kitanın Türkçe çevirmeni Petek Demir verirken, geliş nedenini de, yayıncı Altın Kitaplar'ın 50. kuruluş yıldönümü olarak açıkladı.

Masonlar üzerine araştırmalarıyla tanınan araştırmacı Erhan Altunay'ın Brown'un ziyareti üzerine düşünceleri ise şöyle:

Ben Dan Brown’un kitaplarını okuduğumda, sanki arkasında bir editör ordusu varmış gibi geliyor. Kitaplar belli bir sırayı izliyor ve son kitapta da Türkiye'de bir cinayet işlendi. Yavaş yavaş Türkiye'ye getirdi.

'Türkiye'de ne yapacak?' sorusuna, 'bir şeyler araştıracak gibi geliyor bana' şeklinde yanıt verebilirim. Çünkü Brown’un ele aldığı gizemlerin bir çoğunun kökeni Türkiye'de.

Çok kişi bilmez ama, Kutsal Kap sembolik bir anlatımdır ve şövalyeler kendi içindeki dişiyi arar ama, Kutsal Kap’ın ilk ortaya çıktığı yer Türkiye'dir. 1204 yılında haçlılar İstanbul’u işgal ettikleri zaman ele geçirilen kutsal emanetler arasında, İsa’nın kanının konduğu kap, böğrünü delen mızrak vardır. Yani bunların hepsinin kaynağı Türkiye'dir aslında.

Onların bir bölümü Torino’ya, bir bölümü Venedik’e gider ama bir bölümü de hala kayıptır ve Türkiye'dedir. Bence yavaş yavaş bu kurgu Türkiye'ye yaklaşıyor...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...