Dang hummasıyla GDO'lu mücadele

Malezya, dang hummasıyla mücadelede laboratuvar ortamında genetiği değiştirilmiş sivrisinekleri kullanmayı planlıyor.

11.10.2010 - 15:19

Dang hummasıyla GDO'lu mücadele

Malezya Başbakanı Necip Rezak, Dünya Sağlık Örgütü konferansında gazetecilere yaptığı açıklamada, dang hummasıyla mücadelede genetiği değiştirilmiş sivrisinek kullanılmayı deneyeceklerini söyledi.

Başbakan Rezak bunun bir pilot proje olduğunu ve sonuç vermesini ümit ettiklerini belirtirken, Malezyalı bilimciler de laboratuvar testlerinin kendilerini iyimserliğe ittiğini söyledi.

Programla, genetik olarak tasarlanmış erkek sivrisinekler çiftleşmeleri için ortama bırakılacak, genetiği değiştirilmiş sivrisineklerle çiftleşen dişilerin yavruları ise kısa ömürlü olacak, böylelikle de sivrisinek nüfusu kontrol altına alınmış olacak.

Sağlık Bakanlığı yetkilisi Lim Chua Leng, iki bölgeye 2 ila 3 bin arasında genetiği değiştirilmiş sivrisinek bırakmayı planladıklarını ifade etti.

Aedes aegypti sivrisineğiyle yayılan dang humması Asya ve Latin Amerika ülkelerinde sıklıkla görülüyor. Belirtileri arasında yüksek ateş, eklem ağrıları ve mide bulantısının da bulunduğu hastalık bazı vakalarda iç kanamaya, karaciğer büyümesine, dolaşım bozukluğuna ve sonuçta ölümlere sebep olabiliyor. Hastalığın aşısı ve kesin bir tedavi yöntemi bilinmiyor.

Malezya'da ocak-ekim döneminde dang hummasıyla bağlantılı ölümlerin sayısı, geçen yıla göre yüzde 65 artarak 117'ye ulaştı. Vaka sayısı ise yüzde 17 artışla 37 bini aştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...