Danimarka Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen Greenpeace eylemcileri, 17 Aralık 2009 tarihinde Kopenhag’ta tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Greenpeace'den yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Konsolosluk binasına ellerinde mumlarla yürüyen eylemciler, önce güvenlik güçlerince engellendi. Greenpeace gönüllülerinin barışçıl bir eylem yapmak isteğinde ısrar etmesi üzerine, konsolosluğa giden sokağın girişinde üzerinde Türk halkında gelen destek mesajlarının bulunduğu dev Danimarka bayrağı şeklindeki pankart açılarak mumlar yakıldı.

Eylemciler ayrıca, Danimarka Başkonsolosu Keld Mosgaard Christensen’e yazılan ve Danimarka hükümetini iklim eylemcilerini serbest bırakması için harekete geçmeye çağıran bir mektubu da konsolosluk görevlilerine teslim etmek istediler.

Uzun bekleyişin ardından, Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi ve İklim Kampanyası Sorumlusu Hilal Atıcı'nın pankartı ve mektubu konsolosluk görevlilerine iletmesine izin verildi

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyacısı Hilal Atıcı, “Arkadaşlarımız ailelerinden neredeyse 3 haftadır ayrı tutuluyorlar. Danimarka hükümeti, Türkiye’yi ifade özgürlüğünün iyileştirilmesi konusunda sürekli uyarır. Şimdi de Türk halkı Danimarkalı yetkililerden, insanlık adına hareket eden iklim eylemcilerine uygulanan bu orantısız cezayı durdurmasını istiyor” dedi.
Greenpeace eylemcileri 17 Aralık akşamı, Kraliçe 2. Margrethe’in ev sahipliğinde Danimarka Parlamentosu’nda düzenlenen liderler yemeğine, “devlet başkanı, eşi ve koruması” olarak katılmış ve “Politikacılar Konuşur, Liderler Harekete Geçer” yazılı bir pankart açmışlardı.

Hala hapiste tutuklu bulunan Greenpeace Eylemcileri:
• Juan A Lopez de Uralde, (İspanyol), Greenpeace İspanya Genel Direktörü
• Nora Christiansen, (Norveçli), Greenpeace Program Müdürü
• Christian Schmutz, (İsviçreli), Greenpeace İsviçre
• Joris Thijssen, (Hollandalı), Greenpeace Uluslararası İklim Kampanyası Sorumlusu