NTV

"Darbe girişiminden 3 gün önce haberim vardı"

NTV Haber

Türkiye

FETÖ soruşturmasında tutuklanan Yarbay, itirafçı oldu. Darbe talimatının Fethullah Gülen'den geldiğini söyleyen Yarbay, darbe girişiminden 3 gün önce haberi olduğunu anlattı.

Darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan, Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı'nda görevli Yarbay F.E itirafçı oldu.

İfadesinde, darbe girişiminden 12 Temmuz'da haberinin olduğunu, talimatın Fethullah Gülen'den aldığını söyleyerek, “Cemaatin askeriye imamı olan kod ismini Osman olarak bildiğim şahısla görüştüm.Yakın zamanda askeriye içerisindeki cemaat mensuplarına yönelik büyük bir operasyon yapılacağını, bunu engellemek için de 15 Temmuz 2016'da gece saat 03.00 sularında askeriyenin yönetime el koyacağını, talimatın büyüğümüz Fetullah Gülen'den geldiğini, söyledi” diye konuştu.

Yarbay, Hakan kod adlı bir kişinin de darbenin emir komuta zinciri dahilinde olmayacağını söylediğini anlatarak, “Özkan Albay bana faaliyetin erkene alındığını, hemen 30 teğmenle birlikte nizamiyeye gitmemi söyledi. Saat 01.00-02.00'ye kadar teğmenlerle birlikte burada bekledik.Saat 02.00 sularında camilerden sela okunmaya başlayınca bu faaliyetin başarısız olduğunu düşünmeye başladım” dedi.

Jandarma Personel Başkanlığı'nda çalışırken, kendisine atama listeleri verildiğini, uygun olanları atadığını da itiraf eden Yarbay, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini söyledi

ETİKETLER