Reşat Petek: Darbe girişiminin haber alınamaması istihbarat zaafı

15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun raporunda "darbe girişiminin haber alınamamasının istihbarat zaafı olduğu" belirtildi. Raporda, FETÖ'nün iktidardaki tüm partilerle yakın olduğu, bir parti özel bir yakınlık tespit edilemediği bilgisi de yer aldı. MİT raporunda FETÖ yapılanmasına ilişkin şematik bilgilerin yer aldığı da kaydedildi.

ntv.com.tr 26.05.2017 - 11:12 | Son Güncelleme : 26.05.2017 - 17:04

Reşat Petek: Darbe girişiminin haber alınamaması istihbarat zaafı

"15 Temmuz darbe girişiminin haber alınamaması istihbarat zaafiyeti..."

Bu ifadeler, Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine ilişkin hazırladığı taslak raporda yer aldı.

Komisyon Başkanı Reşat Petek, düzenlenen basın toplantısında, 630 sayfadan oluşan raporu açıkladı.

Yargı sürecinin devam etmesinin komisyon raporunu geciktirdiğini söyleyen Petek, "Görevimizi en iyi şekilde yaptığımızı düşünüyorum" dedi.

Raporun pek çok çalışmaya referans olacağını, araştırmacıların rapordan istifade edeceğini, bir manada yol haritası niteliği taşıyacağını söyleyen Petek, raporun bir terör örgütü olarak FETÖ/PDY'yı tüm boyutlarıyla ele alan bugüne kadarki en kapsamlı rapor olduğunu dile getirdi.

10 GÜN SÜRE

Taslak rapor ve rapora dercedilen MİT raporunun üyelere ulaştırıldığını bildiren Petek, "Komisyon üyelerine, ek görüş, muhalefet şerhi koyabilmeleri bakımından 10 günlük süre veriyoruz. 5 Haziran 2017 Pazartesi tarihine kadar bu ek görüş veya eleştirileri de aldıktan sonra, nihai şeklini verip TBMM Başkanlığına sunarak, Meclisimizin bize tevdi ettiği görevi tamamlamış olacağız" diye konuştu.

Çalışma takvimi boyunca 22 toplantı yaptıklarını,141 kişiyi dinlediklerini, komisyona 200 rapor ve belgenin sunulduğunu anlatan Petek, komisyonun Ankara, İstanbul ve Marmaris'te yerinde incelemeler yaparak olayın yakın tanıklarıyla görüştüklerini söyledi.

Yurtta Sulh Konseyi olarak anılan kişilere ilişkin davanın devam ettiğini hatırlatan Petek, soruşturmanın gizliliği nedeniyle bazı bilgilerin kendilerine gelmediğini, daha sonra yargı kanalından yeni bilgilere ulaştıklarını, bunun da sürekli güncelleme ihtiyacı doğurduğunu söyledi.

Derinliğe gittikçe yarım asırdan bu tarafa 15 Temmuz darbe girişimine hazırlık mahiyetinde çok legal görünümlü illegal çalışmalar yapıldığına ve devlete nüfuz edildiğine ilişkin detaylara ulaştıklarını dile getiren Petek, anayasa değişikliğine ilişkin süreçte de siyasi çalışmalar yaptıklarını, bunun da süreci etkilediğini anlattı.

Raporun 4 ay 15 gün bir sürede tamamlandığını ifade eden Petek, araştırma komisyonların savcılık makamı gibi çalışmadığının altını çizdi.

"DARBE GİRİŞİMİNİN ARDINDAN FETÖ VAR"

Araştırma komisyonları doğru değerlendirilmezse beklentilerin de farklı olabileceğine işaret eden Petek, şöyle konuştu:

"15 Temmuz hadisesinin arkasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün bulunduğu, bu raporumuzla bütün açıklığıyla ve kesin olarak ortaya konulmuştur. Adli makamlarca hazırlanan iddianamelere yapılan atıflar içerisinde, hiç kimse hakkında komisyonumuzca bizim ayrıca suç isnadı söz konusu değildir. Ama o iddianamelerden isnatlarından, değerlendirmelerden, yaptığımız güncellemeler, aldığımız bilgilerle de istifade ettiğimizin altını çizmek istiyorum. Bu bir iddianame değildir. Bu bir araştırma komisyonu raporudur. "

"YARIM ASIR BOYUNCA DESTEKLENDİ"

Suçluların tespiti ve cezalandırılması yetkisinin yargı orgalarına ait olduğunu vurgulayan Petek, "Suç ikrarları, itiraflar, iletişim kayıtları, örgüt mensuplarının kullandığı özel iletişim programları, iddianameler, tanık beyanları, devam eden yargılamalarda yeni yeni ortaya çıkan bir kısımını raporumuza da aldığımız beyanlar, darbe girişiminden tutuklu yargılanan sanıkların FETÖ ile irtibatını gösterir nitelikteki Pensilvanya'dan yeni yeni verilen talimatlar, darbe girişimine katılan örgüt mensuplarına moral veren, motivasyonlarını sağlayan nitelikteki örgütün sözde nitelikteki Fethullah Gülen'in devam eden açıklamaları gibi tüm delil ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde, 15 Temmuz darbe girişimine, ülkemiz dışındaki bazı odakların bulup yetiştirdiği, himaye ettiği, yurtiçi ve yurtdışında yarım asırdır hep desteklediği, Fetullah Gülen'in sözde liderliğinde FETÖ/PDY örgütünün karar verdiği ve icra ettiği anlaşılmıştır."

BEŞTEPE'Yİ BOMBALAYAN PİLOTUN İFADESİ

Darbe girişimine ilişkin somut olaylardan örnekler veren Petek, Beştepe'yi bombalarla hedef alan darbeci Pilot Müslim Macit'in ifadesindeki, "Bizim hizmet hareketinin darbe yaptığını biliyordum, bilerek ateş ettim" şeklindeki açıklaması ile Genelkurmay Başkanı Emir Subayı Levent Türkan'ın "FETÖ mensubu" olduğuna ilişkin beyanını anımsattı.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın ise ifadesinde, "FETÖ lideri Gülen'le görüştürülmek istendiği" söylediğini hatırlatan Petek, FETÖ mensubu Osman Özsoy'un da bir televizyon kanalındaki "Türkiye Kuzey Kore'ye döner mi?" başlıklı programda, darbe olacağını ima ettiğini ve "Keşke Profesör olacağıma albay olsaydım, bu süreçte çok daha fazla katkım olurdu" dediğine dikkati çekti.

"GİZLİ ELLER YARDIM ETTİ"

Gülen'in yaşamında 20'li yaşlardan itibaren olağan dışı olaylar gerçekleştiğini, belirli amaçlar için kendisinin seçilip yetiştirildiğini ve zorda kaldığında gizli ellerin ona yardım ettiğini dile getiren Petek, Gülen'in Erzurum'daki Komünizmle Mücadele Derneğinin ilk kurucularından biri olduğunu ve CIA görevlisi Graham Fuller ile yakın irtibatı bulunduğunu, ilkokulu bile olmadığı halede vaiz olarak tayin edildiğini anlattı.

"GÜLEN BİR SAHTEKARDIR"

Gülen'in hamiliğini yapan Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yaşar Tunagör'ün hakkında şaibeli kişiliği nedeniyle senato araştırması yapıldığını ve raporda Gülen'i himaye ettiğinin yer aldığını aktaran Reşat Petek, Diyanet kayıtlarına göre, Gülen'in 10 Temmuz 1959'da göreve başladığını ve yetersiz olduğu değerlendirilmesine rağmen gizli bir elin himayesi sayesinde, 7 yıl aday memurluğun ardından 1966'da asaletinin tasdik olduğunu söyledi.

Petek, şunları kaydetti:

"Elde ettiğimiz bütün bilgiler, belgeler şu gerçeği ortaya koyuyor: Fethullah Gülen bir sahtekardır, sahtecilik suçları işlemiştir. Başka bir kişi yaptığında ağır cezaya çarptırılacak sahtecilik eylemlerinden dolayı hiçbir soruşturma geçirmemiştir. Yeşil pasaportu, düzenlediği sahte belgelerle almıştır. Emeklilik işlemlerini yine sahte evraklarla sağlamıştır. Komisyonumuza ulaşan bilgi ve belgeler bu sahtelikleri hep teyit etmektedir."

ÜYELERE TAKIYYE TALİMATI

FETÖ'nün tedbir, takiye ve gizlilik temeline dayandığına işaret eden Petek, 15 Temmuz gecesi Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünün, silahların teslim edilmemesi ve direnilmesi talimatına rağmen örgüt mensubu emniyet üyelerinin mahiyetindeki polis memurlarına, "karşı konulmaması ve silah kullanılmaması" yönündeki talimatlarıyla darbeye destek verdiklerini belirtti.

Örgüt mensuplarının darbenin başarılı olmayacağını anlayınca "Whatsapp" üzerinden yaptıkları konuşmaları basın mensuplarıyla paylaşan Petek, örgüt üyelerine "takıyye" talimatı verildiğini anlattı.

"DARBE GİRİŞİMİ DIŞ GÜÇLERDEN BAĞIMSIZ DEĞİL"

Diğer darbe girişimleri ve darbelerin dış bağlantılardan bağımsız değerlendirilemediği gibi FETÖ darbe girişiminin de dış güçlerden bağımsız değerlendirilmesinin mümkün olmadığının altını çizen Petek, Papa 2. Jean Paul 'un 1991'de ilan ettiği, "Kurtarıcı Mesih" isimli genelgesinde, "Dinler Arası Diyalog, kilisenin bütün insanları kiliseye döndürme misyonunun bir parçasıdır" ifadelerine yer verdiğini belirtti.

"HİZMET İÇİN HARAM HELALDİR"

"FETÖ'nün dinler arası diyalog söyleminin, Vatikan'ın modern misyon projesinin bir ayağı olduğu tespit edilmiştir. Diyalog projesi, örgütün bir üst düzey örgütlenme aşamasında kullanmak üzere belirlediği etkili bir yayılma taktiği olduğu anlaşılmıştır" diyen Petek, Gülen'in söylem ve eylemlerini, denetimsiz ve sahte bir din anlayışı üzerine oturduğunu vurguladı. Petek, Gülen'in "Hizmetin bekası için haramlar helaldir" sözlerini de anımsattı.

"DIŞ İSTİHBARAT İLE İLİŞKİ KESİN"

Örgütün zamanla paralel devlet yapılanmasından (PDY) silahlı örgüte dönüştüğünü anlatan Petek, MGK'nın "paralel devlet yapılanması" tabirini 30 Ekim 2014'te kullandığını ve 26 Mayıs 2016'da da "terör örgütü" nitelemesi yapıldığını hatırlattı.

Örgütün dış istihbaratla ilişkisinin kesin kanıtlarla ispatlandığını ifade eden Petek, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in Amerika'dan ikamet alabilmesi için referans olan şahıslar arasında eski CIA yetkilileri Graham Fuller ile George Fides'in bulunduğunun öne sürülmesini, Fuller'in kitabında Gülen'e teşekkür etmesini, FETÖ'nün lider kadrosunda yer alan Mustafa Özcan'ın, MİT'in ABD'de örgüte karşı araştırmalarına karşı Gülen'i uyarmasını, Oslo görüşmelerinin basına sızmasını buna örnek gösterdi.

"İSTİHBARAT ZAAFI KUŞKUSUZ"

Raporun sonuç ve öneriler bölümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Petek, şunları kaydetti:

"Darbe girişiminin önceden haber alınamamasının bir istihbarat zaafı olduğunda kuşku yoktur. Ancak Kara Havacılıktan gelen pilot subayın MİT Müsteşarı'na yönelik verdiği bilgilerden sonra MİT'in ve Genelkurmay Başkanlığının önleyici girişimleri sayesinde darbe girişim saatinin 16 Temmuz gece saat 03.00'ten 15 Temmuz 2016 saat 20.30'a çekilmesi, darbenin önlenmesinde en önemli faktörlerden biri olarak görülmektedir.

"MEVCUT YAPI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

İstihbarat birimleri arasında koordinasyon seviyesi yeterli değildir. Koordinasyonun en üst seviyede sağlanmasına yönelik kurumsal tedbirler alınmalıdır. Ülkemizin mevcut kurumsal istihbarat yapısının iç ve dış istihbarat ihtiyacını tam anlamıyla tatmin edici şekilde karşılamadığı, bu somut olaydan görülmektedir. Mevcut yapının sorunlu ya da yetersiz noktaları gözden geçirilmeli, ülkemizin istihbari ihtiyaç ve hedeflerini karşılayacak yeni bir iç ve dış istihbarat konsepti ve yapılanması tüm yönleriyle müzakere edilmelidir.

"FİNANSAL FAALİYETLER ENGELLENMELİ"

Örgütün finansman kaynakları ve trafiği takip edilmelidir ve finansal faaliyetleri işlemez hale getirilmelidir. MASAK başta olmak üzere mali suçları araştırmakla görevli kurumların teknik, kurumsal ve yasal kabiliyet ve imkanları artırılmalı ve istihbarat paylaşımlarının önündeki mevzuat engelleri gözden geçirilmelidir. Devlet okullarında verilen din eğitiminin öğrencileri çarpık dini telkinlere karşı koyma kabiliyetiyle donatabilecek bir kalitede olması sağlanmalı, eğitim sistemimizde ve müfredatta, öğrencilere sorgulayıcı bir bakış açısı kazandırılmalıdır. Dini oluşumların yardım toplama gibi başta mali faaliyetleri olmak üzere her türlü faaliyetinin ilgili resmi kurumlarca denetlenmesine yönelik yeni yöntem ve mekanizmalar geliştirilmelidir."

Petek, öneriler bölümü üzerinde komisyon üyelerinden gelecek teklifler doğrultusunda değişiklikler yapabileceklerini söyledi.

KALKIŞMADA ÖNCELİK 1992-1994 ARASI GİRİŞLİLERDE

Raporda yer alan belgelere değinen Petek, darbe girişiminden sonra TSK'da uzaklaştırma ve görevde atmaların olduğunu, bunların hangi yıllarda askeri lise ve harp okuluna giriş yaptığının yıllar itibarıyla dökümünü çıkardıklarını söyledi. Petek, "1985 yılında, tümgeneral 6, tuğgeneral 9 olmak üzere o tarihteki harp okuluna giren 15 öğrencinin, bugün tuğgeneral ve tümgeneral olarak darbeye karıştıkları anlaşılmaktadır. Özellikle 1992, 1993, 1994 yıllarında silahlı kuvvetlerde harp okuluna girenlerin daha fazla sayıda kalkışmaya iştirak ettiğine dair önemli tespitler var. Darbeye iştirak eden 228 askeri personelden 205'inin yurt dışı görev verildiği yine bize gelen resmi kayıtlarda belirtiliyor" diye konuştu.

"BİR PARTİYE ÖZEL YAKINLIK YOK"

"FETÖ'yle ilgili yaptığımız tespitlerde sadece herhangi bir siyasi partiyle irtibat, ona yakın, diğerlerine uzak bir örgüt yapılanması olmadığını tespit etmiş bulunuyoruz'' ifadesini kullanan Petek, ''Dönemsel olarak siyasi iktidarda bulunan ister tek parti ister koalisyon olarak, iktidardaki partilere yakın davranıp başta mülkiye, adliye, askeriye olmak üzere devlet üst organlarına sızmak için kendilerince örgüt amaçlarına yönelik siyaseti kullanma yolunu seçtikleri anlaşılmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

CHP'YE 5 BİN LİRA BAĞIŞ İDDİASI

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in, 15 Mart 1967 yılında CHP'ye 5 bin lira bağışta bulunduğuna dair makbuzu gösteren Petek, "Burada yine sözüm yanlış anlaşılmasın. Sadece bir siyasi partiyle ilişkilendirmek bakımından söylemiyorum ama bu örgütün amaçlarına hizmet edeceğini düşündüğü siyasi partilerle iş birliği yapabildiğini gösteren belge olarak" dedi.

FETÖ YAPILANMASI MİT ŞEMASINDA

Petek, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in, kendi doldurduğu pasaport istek formunu göstererek, anne adını nüfus kayıtlarına aykırı olarak "Rabin" diye ifade ettiğini söyledi.

MİT'in gönderdiği raporda FETÖ'nün yurt içi ve yurt dışı yapılanması konusunda bilgiler sunulduğunu dile getiren Petek, Türkiye'nin beş bölgeye ayrılarak bölge imamları aracılığıyla örgütün yönetildiğini aktardı. Petek, "Yurt içindeki yapılanmasıyla ilgili verilen şema oldukça ilginçtir. En tepede örgüt lideri Fethullah Gülen ona bağlı olarak mütevelli heyet var. Bir de özel kalem var. Özel kalemde, örgütün diğer birimleri ile ilişkisi olmadığı düşünülen 'hususiler' denilen bir grup olduğu ifade ediliyor. Hususilerin, emniyet, yargı, MİT ve TSK'daki örgüt yapılanmasını özel kaleme bağlı olarak takip ettiği ifade ediliyor" diye konuştu.

ADİL ÖKSÜZ SORUSUNA YANIT

Reşat Petek, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Raporda, Adil Öksüz'e yönelik bir bölümün yer alıp almadığına ilişkin soru üzerine Petek, Öksüz'ün raporda değerlendirildiğini söyledi. Petek, "Somut olarak Adil Öksüz, FETÖ ile irtibatı olduğu kesin olan ve darbenin yönetilmesinde aktif rol alan kişi konumunda" dedi.

Adil Öksüz'ün daha önce 52 defa yurtdışı seyahati olduğuna dikkati çeken Petek, "Fetullah Gülen’in de 1970’li yıllardan başlayarak izinlerini beş defa, yurt dışında 40 ve 30 gün olarak geçirdiğini görüyoruz. Çünkü, 'iznimi yurt dışında geçireceğim' diye müracatlarını yapmış" ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin MİT raporuna ilişkin sorusunu yanıtlayan Petek, açık istihbarat kaynaklarıyla şu anda ulaştıkları şeylerin bunlar olduğunu, bir noktadan sonra MİT'in de komisyonun kamuoyuna açık, şeffaf bir çalışma yürüttüğünün bilinci içinde elbette kamuoyuyla paylaşılması gereken bilgileri vereceğinin zaten izahtan vareste olduğunu ifade etti.

ABİ, ABLA, ADANMIŞ RUH, BAŞ YÜCELER...

Raporda geçen bazı kavramlara ilişkin bilgi veren Petek, şöyle devam etti:

"İlginç kavramlar görüyoruz. 'Abi, abla, adanmış ruh, altın nesil, baş yüceler divanı, bizden olanlar olmayanlar…' Örgütsel tanımlar var. Çay içmek; örgütte çay içmek, sohbet tabirinin bir diğer kullanımıdır. Genelde tedbir icabı tercih edilir. Örneğin, örgütle tanıştırılması istenilen kişiler, sohbete getirilmek isteniyor fakat o kişilerin yanında sohbet kelimesinin kullanılması mahsurlu görülüyorsa tedbiren 'çay içmeye gidelim' denilir."

"KOMİSYON RAPORU DETAYLI"

Bir gazetecinin, "CHP'ye maddi katkıda bulunduğuna dair belge gösterdiniz. Başka partilere de bu şekilde yardımlar var mı? Sizin partinize de bu anlamda bir katkı, belge var mı?" sorusuna Petek, şu yanıtı verdi:

"Belge olarak değil. Ama söylediğim gibi bir partiye doğrudan yakın veya uzak değerlendirmesi olmadığını ifade ettim. Bu bağlamda da 2010 yılında yargıyı ele geçirme operasyonunda FETÖ'nün AK Parti ile yakın ilişki içinde olduğu ve referandumu desteklediği ama sonunda anayasa değişikliğinde bu defa örgüt mensuplarının anayasa değişikliği anayasa mahkemesine götürüldüğünde ve her seçmenin bir adaya oy vermesi yerine listelere oy vermesi gerekir şeklinde anayasa iptali gerçekleşince, HSYK’yı FETÖ’nün ele geçirmesine neden olan bir sonuç ortaya çıkıyor.

"BİR SİYASİ PARTİ İLE BİRLİKTE YORUMU MESNETSİZ"

AK Parti döneminde de devlete sızmada hangi yolları, yöntemleri kullanabileceğini düşünmüşler. Ama böyle bir bağış makbuzu benzeri bir şey komisyonumuzda yok. Komisyon raporu gerçekten detaylı. Kimseyi suçlamak için söylemiyorum. Fetullah Gülen’in, Papa ile görüşmesinde o günün devletinin başındakiler organize sağlıyor. Büyükelçi karşılıyor. Orada görüşmeler yapılıyor. Özal, Çiller, Bülent Ecevit döneminde, yani farklı siyasi partiler döneminde de yurt içinde ve dışında kolaylık sağlandığının pek çok örneklerini sizlerde biliyorsunuz. Özellikle de 'bir siyasi partiyle her işini paralel yürütüp sadece bir siyasi partiyle birliktedir' şeklindeki bir yorum veya söylem çok mesnetsiz olur, böyle bir tespitimiz yok."

"KONTROLLÜ DARBE" İDDİASINA YANIT

FETÖ'cü eski askerlerin mahkemelerde verdiği ifadelerin anımsatılması üzerine Petek, "karakolda doğru söyler mahkemede şaşar" diye bir sözün olduğunu hatırlattı. Bugünlerde savcılık ifadelerinin baskı altında alındığını söyleyip mahkemede farklı şeyler söyleyenlerle karşılaşılacağını anlatan Petek, "Avukatlar huzurunda verilen ifadelerde bir kısmı inkar etmiştir ama bir kısmı da hem FETÖ bağlantılarını hem de darbeye iştirak ettiğini kabul ediyor. Bu darbenin 'kontrollü darbe' olarak ifadesi olsa olsa şöyle söylenebilir: Başlangıcından sonuna kadar FETÖ'nün kontrolünde bir darbedir.

"80 MİLYONU APTAL YERİNE KOYMAMAK LAZIM"

Şimdi kalkıpta bunun MİT, Genelkurmay Başkanı veya siyasi iktidarla, anlaşmalı, birlikte götürülen bir darbe girişimi gibi söylemek, gerçekten ağır bir tabir kullanmak istemiyorum ama 80 milyon insanı saf ve aptal yerine koymamak lazım. Canıyla kimse bir şeyi kontrol etmez. Cumhurbaşkanımızın doğrudan canına yönelik suikast... Ben, 15 Temmuz'la ilgili bir 'kontrollü' yorumunun gerçekten FETÖ'nün amacına hizmet eden bir açıklama olduğundan hiç kuşku duymuyorum."

"GENELKURMAY BAŞKANI'NDAN YANIT ALAMADIK"

Gazetecilerin, "Genelkurmay Başkanı ile doğrudan temasınız oldu mu? Sorulara yanıt vermeme gerekçesi belirtti mi?" sorusu üzerine Petek, "Genelkurmay Başkanı ile yazışma yaptık. Bunların gecikmesi üzerine, 'Biz bekliyoruz. Raporumuza katkısı olur' dedik. Ama bizim zorlama durumumuz yok. Dolayısıyla şahsından istediğimiz sorulara şu saate kadar bir cevap alamadık" dedi.

"SORUŞTURMAYA DÖNMEYECEK"

Komisyonun, soruşturma komisyonuna dönüştürülüp dönüştürülmeyeceğinin anımsatılması üzerine Petek, Meclis Soruşturması ve Meclis Araştırmasının ayrı şeyler olduğunu, Mecliste, araştırma komisyonu olarak görevlendirilen bir çalışmanın, soruşturmaya dönüştürülmesi diye bir şeyin asla söz konusu olmadığını, komisyonun raporunu sunmasının ardından faaliyetini tamamen bitirmiş olacağını söyledi. 

"MİT RAPORUNDA BYLOCK LİSTESİ YOK"

Petek, MİT'ten gelen raporda, bir ByLock listesinin olmadığını ama örgütün iletişim amacı olarak kullandığı özel sistemler olduğunun ifade edildiğine işaret etti.

KRONOLOJİK SIRAYA GÖRE SAAT SAAT DARBE GİRİŞİMİ

Komisyonun raporunda darbe girişimi sırasında yaşananlara ilişkin detaylı kronolojik bilgi de yer aldı. Komisyon Başkanı Petek, basın toplantısının bir bölümünde raporda yer alan kronolojiyi de şöyle sıraladı:

15 TEMMUZ

Saat 20.09: Saat 14.45'te Kara Kara Havacılıkta görevli bir binbaşının, MİT'e gelerek, gece saat 03.00'te MİT Müsteşarı Fidan'a yönelik bir eylemi ihbar etmesi üzerine başlatılan ve Genelkurmay nezdindeki toplantıları neticesinde alınan tedbirlerden sonra paniğe kapılan FETÖ/PDY mensubu darbeci Yurtta Sulh Konseyi üyeleri daha önce 16 Temmuz 2016'da saat 03.00 olarak belirlenen darbeye teşebbüs saatini öne çekerek, saat 20.30 olarak yeniden belirlemişlerdir.

Saat 20.23/Ankara: Akıncı'da toplanan 33 özel kuvvetler görevlisi Genelkurmay Karargahı'na doğru bir otobüsle yola çıkmıştır.

Saat: 20.25/ Ankara: Genelkurmay Başkanı'nın açık emrine aykırı olarak Hava Kuvvetleri Harekat Merkezindeki darbeci askerler Tuğgeneral Kemal Mutlu'nun talimatıyla ilgili yerlere bütün uçuşlarının serbest olduğunu duyurmuşlardır.

Saat 20.46: Mehmet Dişli kendi özel aracı ile Genelkurmay Karargahı'na geri dönmüştür.

Saat 21.00: Tümgeneral Mehmet Dişli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın makam odasına girerek kendisine 'Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız. Taburlar, tugaylar yola çıktı. Biraz sonra göreceksiniz.' diyerek darbeyi tebliğ etmiştir. Bunun üzerine söylenenlere tepki gösteren ve bu girişimi hiçbir şekilde desteklemediğini net olarak belirten Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, odanın dışında hazır bekleyen bir grup darbeci tarafından bir bezle ağzı kapatılmak, elleri kelepçelenmek suretiyle zorla alıkonmuş ve emir subayı Yarbay Levent Türkkan tarafından başına silah dayanması suretiyle ölümle tehdit edilmiştir. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da 'Sık ulan' diyerek tepki göstermiş, 'Ne yaparsanız yapın, bu girişiminizi desteklemeyeceğim' diyerek karşılık vermiştir.

Saat 21.03/Ankara: Mehmet Partigöç ve bir grup darbeci subay Yarbay Gökhan Eski'nin odasına gelerek 28.Topçu Tugay Komutanı Murat Aygün'ü telefonla arayıp harekete geçme emrini vermiştir.

Saat 21.16/Ankara: Darbecilerden oluşan bir grup Genelkurmay Karargahı'ndaki Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezi'nin giriş çıkışını kontrol altına almıştır.

Saat 21.20/Ankara: Akıncı 4.Ana Jet Üs Komutanlığından hareket eden ve içinde 33 Özel Kuvvetler personelini taşıyan otobüs Genelkurmay Karargahı'na ulaşmıştır. Darbeci Yarbay Gökhan Eski'nin karşıladığı personel Kurmay Albay Doğan Öztürk ve Başçavuş Suat Sağlam refakatinde Genelkurmay Başkanı'nın giriş çıkış yaptığı 1-A kapısından girerek komuta katına çıkmıştır.

Saat 21.26/İstanbul: Darbeciler tarafından oluşturulan Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunda, 'E-5 ve TEM'den İstanbul dışına çıkan trafik serbest bırakılacak, İstanbul içine giren trafik engellenecek ve geri çevrilecek.' emri verilmiştir.

Saat 21.28/İstanbul: Darbeciler tarafından oluşturulan Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunda, bu saat itibariyle 'Alınması gerekenlerin derhal alınması' talimatı verilmiştir.

Saat 21.30/Ankara: Jandarma Genel Komutanlığı Beştepe Ana Karargah Binası, darbeye teşebbüs maksadıyla, emir-komuta zinciri dışında münferit hareket eden yaklaşık 80-85 darbeci tarafından hareket merkezleri ile nöbetçi heyetleri silah zoruyla görev başlarından uzaklaştırılarak ve kişi hürriyetleri tahdit edilerek ele geçirilmiştir.

Saat 21.30/İstanbul: Beylerbeyi civarında birtakım askerlerin araçların önünü keserek, 'Darbe yaptık, kimlik soruyoruz' diyerek yol kontrolleri başlamıştır.

Saat 21.45/Ankara: Ankara semalarında uçakların alçak uçuş yapması üzerine Başbakanlık Müsteşarı konunun araştırılması talimatını vermiştir.

Saat 21.45/Ankara: Jandarma Genel Komutanıyla irtibat kesilmiştir. Gazi Orduevi'nden düğünden çıktığı sırada darbeciler tarafından kaçırılarak Akıncı Hava Üssüne götürüldüğü ertesi gün öğrenilmiştir.

Saat 22.00/Ankara: Genelkurmay'da silah sesleri duyulmuş ve bir helikopterden dışarıda bulunan halkın üzerine ateş açılmıştır.

Saat 22.00/Ankara: Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı Karargahı ve TRT Genel Müdürlüğü bir grup askerce ele geçirilmiş, aynı saatlerde İstanbul'da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri bir grup darbeci asker tarafından geçişe kapatılmıştır.

Saat 22.00-23.00 Sakarya: 1. Motorize Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun darbe kalkışmasını başlatmıştır ve İl Jandarma Komutan Vekili de darbecileri desteklemiştir.

Saat 22.20/İstanbul: 1.Ordu Komutanı Org. Ümit Dündar konutunu terk ettikten 15-20 dakika sonra 4 veya 5 kişilik bir ekip konuta gelerek evin içerisinde komutanı aramıştır.

Saat 22.22/Ankara: Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan İl Jandarma Komutanı Ferdi Korkmaz’ı aramış ve Ferdi Korkmaz Ahlatlıbel'deki Jandarma tesislerine girmek üzere olduğunu, girip bilgi alıp geri döneceğini söylemiş ve içeri girince de FETÖ mensuplarınca esir alınmıştır.

Saat 23.00-24.00/Sakarya: Nöbetçi personelin direnme çabasına rağmen Sakarya Valiliği darbeciler tarafından işgal edilmiştir.

Saat 23.00-24.00/Şırnak: Çakırsöğüt Tugay Komutanı olarak görev yapan Ali Osman Gürcan'ın darbeye destek olmak üzere yaklaşık 400 komandoyu taşıyan 29 adet Unimog içinde personelleri ile birlikte, 3 adet kirpi, 3 adet sultan araç ve 10 adet zırhlı kobra araç Cizre istikametine hareket etmiştir.

Saat 23.08/ Ankara: Gölbaşı'nda bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı F-16 uçakları tarafından bombalanmış, 7 havacılık dairesi personeli şehit olmuştur.

Saat 23.24/Ankara: Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi'nde patlama meydana gelmiştir.

Saat 23.30/ Ankara: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, darbe girişiminde bulunan bir grup asker tarafından rehin alındığı bildirilmiştir.

Saat 23.45/ Ankara: Genelkurmayda silah sesleri duyulmuş ve bir helikopterden de dışarıda bulunanların üzerine ateş açılmıştır.

16 TEMMUZ 2016 CUMARTESİ

Saat: 00.00-01.00/Malatya: 2. Ordu Komutanlığı İnönü kışlasında kalkışmaya destek veren silahlı kuvvetler mensuplarının bulunduğu, kışlanın 2 numaralı nizamiyesinin kalkışmacılar tarafından ele geçirildiği, kışla içerisine giriş çıkışa müsaade edilmediği tespit edilmiştir.

Saat 00.03/Ankara: Gölbaşı'nda bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı nizamiye girişine F-16 savaş uçağı ve silahlı helikopter ile hava saldırısı gerçekleşmiştir. Saldırı sonucunda 38'i özel harekat, 4 genel idare ve 2 sivil olmak üzere 44 personel şehit olmuştur.

Saat 00.05/Ankara: Darbe girişiminde bulunan askerler tarafından TRT spikerine Yurtta Sulh Konseyi imzasıyla darbe bildirisi okutulmuştur.

Saat 00.44/Ankara: Helikopterler tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliye bölgesine yönelik saldırılar başlamıştır.

Saat 00.57/Ankara: TRT'de yayımlanan korsan bildirinin ardından TÜRKSAT tarafından televizyon yayınının kesilmesi üzerine, askeri kalkışmada bulunan saldırganlar, TÜRKSAT'ın Gölbaşı'ndaki tesislerine askeri helikopterlerle saldırmıştır.

Saat 01.01/Ankara: Ankara Emniyet Müdürlüğü savaş uçağı ve helikopterlerin saldırısına uğramıştır. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 'Bu, TSK içinde bir cuntanın kalkışma girişimidir.' şeklinde açıklama yapmıştır.

Saat 01.15/Marmaris: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris'ten Dalaman'a helikopterle hareket etmiştir.

Saat 01.30: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dalaman'a helikopterle iniş yapmış, saat 01.43'te de İstanbul'a hareket etmiştir. Cumhurbaşkanı'nın İstanbul'a hareketi akabinde konaklanan otele darbeciler tarafından gerçekleştirilen saldırıda çatışma çıkmış, 2 polis şehit olmuş, 25 polis ve 1 özel güvenlik görevlisi yaralanmıştır.

Saat 02.38/Ankara: Genelkurmay ve Türkiye Büyük Millet Meclisi arasında toplanan vatandaşın üzerine helikopterden ağır silahlarla ateş açılmıştır.

Saat 02.42/Ankara: TBMM bombalanmış, bazı polis memurlarıyla Meclis görevlileri yaralanmış, kulis camları kırılmış, binada ciddi tahribat meydana gelmiştir.

Saat 02.49 /Ankara: Meclise yeni bir bomba atılmıştır. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Genel Kuruldaki milletvekilleri Meclis sığınağına inmiştir.

Saat 02.57/Ankara: Darbe girişimi sırasında saldırıya uğrayan Ankara Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT Kampüsü'nde görevli 2 personel şehit olmuştur.

Saat 03.00-04.00/Malatya: Kalkışmacılar tarafından 2. Ordu Komutanı İnönü kışlası 2 No'lu nizamiye bölgesinde tertiplenen Jandarmaya ait üç zırhlı araca yoğun şekilde ateş açılmıştır.

Saat 03.15 Ankara: Genelkurmay Başkanlığından yeniden çatışma sesleri gelmeye başlamıştır.

Saat 03.20/Marmaris: Cumhurbaşkanın kaldığı otele darbeciler 34 kişilik SAT ve SAS timleri ile indirme yapmıştır.

Saat 03.22/Ankara: Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT kampüsü, sivillerin tahliye edilmesinin ardından bombalanmıştır.

Saat 03:40/Ankara: Genelkurmay önünde toplanan vatandaşlara ateş edilmiştir.

Saat 03.40/ İstanbul: Cumhurbaşkanlığı ATA uçağı Atatürk Havaalanı'na inmiş, akabinde Cumhurbaşkanı Devlet Konukevi'ne geçmiştir. Bir askeri helikopter ve alçak uçuş yapan uçak tarafından taciz yapılmıştır.

Saat 04.42/Marmaris: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Marmaris’te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele helikopterlerden ateş açılmıştır. Helikopterlerden inen yüzleri maskeli ve ağır silahlar taşıyan askerler oteli abluka altına almıştır. Çıkan çatışmada 5 polis yaralanmıştır.

Saat 06.43/ Ankara: FETÖ mensuplarınca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yakınlarına 2 bomba atılmıştır. Bombalar, Millet Camisi'nin önüne park etmiş araçlardan birinin üzerine düşmüştür.

Saat 07.00/Ankara: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki Jandarma Genel Komutanlığının bulunduğu kavşağa askeri uçaktan bomba atılmıştır.

Saat 07.41/Ankara: Genelkurmay Başkanlığından dışarıya çıkarılan tanktan, barikat amacıyla kurulan kamyonların olduğu bölgeye ateş açılmıştır.

Saat 09.44: Darbe girişimi nedeniyle çıkan olaylarda Türkiye genelinde, 90 kişinin şehit olduğu, bin 154 kişinin yaralandığı bildirilmiştir.

Sayfa Yükleniyor...