Darbe günlükleri ikinci iddianamede

Ergenekon davasının ikinci iddianamesinde eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in tuttuğu iddia edilen darbe günlüklerine yer verildiği öğrenildi.

NTV Haber 12.03.2009 - 16:45

Darbe günlükleri ikinci iddianamede

Edinilen bilgilere göre Ergenekon davasında önceki gün mahkemeye teslim edilen ikinci iddianamenin üçüncü bölümünde, darbe günlüklerine yer veriliyor.


Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in tuttuğu iddia edilen Ayışığı, Sarıkız ve Eldiven adlı günlüklerde darbe plandığı ifadeleri yer alıyordu.

Ancak emekli Oramiral Örnek günlüklerin kendisine ait olmadığını söylemişti.

Günlüklerde planlanan darbenin dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün izin vermemesi üzerine yapılamadığı iddia edilmişti.

Darbe günlüklerinin ortaya çıkmasının ardından günlükleri yayınlayan gazeteci Alper Görmüş'aün ifadesine başvurulmuş ancak günlükleri yazdığı iddia edilen emekli Oramiral Özden Örnek'in ifadesine başvurulmamıştı. 

İkinci iddianamede ayrıca Ergenekon'la bağlantısı üzerinde durulan PKK ve Hizbullah'ın ardından Hizbut Tahrir örgütüne de yer veriliyor. Buna göre Hizbut Tahrir üyesi 11 11 kişinin Ergenekon örgütü üyesi de olduğu ileri sürülüyor.

İddianamede, ''Gazi olayları''na da değinildiği bildirildi. İddianamede, bir süre önce tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve Neriman Aydın ile emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de ''şüpheli'' olarak yer aldıkları ifade edildi. Kod isim verilen ve aralarında örgüt üyeliğinden cezaevinde yatan itirafçıların da bulunduğu çok sayıda gizli tanığın anlatımının da iddianamede bulunduğu belirtildi.

İddianamedeki gizli tanık beyanlarında ''PKK-Ergenekon ilişkisi''ne de değinildiği vurgulandı. Bu kapsamda itirafçıların bir çoğunun cezaevlerinden savcılığa müracaatta bulundukları ve savcıların da bu kişilerden ''mantığa yakın şeyler'' anlatanların ifadelerini aldıkları dile getirildi.

İddianamede, ''yöneticilik'' kavramında bir ayrım yapılarak ''üst düzey yönetici'' olduğu öne sürülen 2 kişi hakkında da çeşitli cezaların istendiği ve ''üst düzey yöneticilerin örgütün bütün suçlarından sorumlu olduğu'' anlatıldı. Ayrıca, medyada geçen bazı konulara da bilgi olarak değinildiği ifade edildi.

İddianamede, Kanada'da yaşayan Tuncay Güney'in ifadelerine de yer verildiği öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...