Darbe komisyonunda ''nane ruhu-tuz ruhu'' tartışması

FETÖ'yü ve Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun ikinci toplantısı tartışmalı başladı. Komisyonda CHP'li Aytun Çıray, "Başkanlık divan seçiminde Yenikapı ruhunu nane ruhuna çevirdiniz" deyince, AK Parti'li Emine Nur Günay ise "Yenikapı ruhunu, nane ruhu tuz ruhuna çevirmeyin" diye karşılık verdi.

DHA 07.10.2016 - 17:02 | Son Güncelleme : 07.10.2016 - 17:18

Darbe komisyonunda ''nane ruhu-tuz ruhu'' tartışması
Arşiv

TBMM'de FETÖ/PDY, 15 Temmuz darbe girişimi ile bu terör örgütünün faaliyetlerinin tüm yönleriyle araştırılması için kurulan 15 üyeden oluşan Meclis Araştırma Komisyonu ikinci kez toplandı.

Komisyon takviminin, görevlendirilecek uzmanların ve komisyona davet edilecek kişilerin belirleneceği toplantıdan kameramanlar görüntü aldıktan sonra, Komisyon Başkanı Reşat Petek, Yenikapı ruhunun komisyonda da süreceğini, FETÖ'nün ipliğinin pazara çıkarılacağını belirtti.

Petek konuşmasının ardından toplantının görsel basına kapalı olacağını, yazılı basının kalabileceğini söyledi. Bunun üzerine komisyonun CHP'li üyesi Sezgin Tanrıkulu görsel basının dışarı çıkarılmaması gerektiğini söyleyerek "Biz darbe soruşturmasının televizyonlardan yayınlamasını istiyoruz. Ne olduğu konusunda yargılamaların şeffaf olması lazım. Halkımızın bu yargılamaları canlı izlemesini savunuyoruz. Kameralar çalışmamızı engellemez, huzurumuzu bozmaz. Kimin ne konuştuğu ne söyleyeceğinin millet tarafından bilinmesi lazım. Ancak bu şekilde darbeci zihniyeti ortadan kaldırabiliriz" diye konuştu.

Komisyonun diğer üyelerinin de söz istemesi üzerine Reşat Petek 3'er dakika söz verdi. CHP'li Aykut Erdoğdu, "Biz burada kafamıza göre usul belirleyemeyiz. Ya gizli oturum kararı alırsanız yada açık oturumdur, yazılı ve görsel basın hazır bulunur" dedi. Reşat Petek süresinin bittiğini söyleyince Aykut Erdoğdu tepki gösterdi. Erdoğdu, Petek'e "Benim sözümü kesemezsiniz, kestirmem de zaten. Benim hakkımı gasp edemesiniz" dedi. Zaman zaman seslerin yükseldiği komisyonda tartışma bir süre bu konu üzerinden devam etti.

Komisyon Başkanvekili AK Parti'li Selçuk Özdağ ise "Demokrasi iktidarların rejimi değildir, muhalefetlerin rejimidir. Muhalefetin olduğu yerde demokrasiden bahsedebiliriz. Her hakikati konuşacağız. beraberce konuşacağız. Bu komisyon Cumhuriyet tarihinin en önemli komisyonlarından biridir. Muhalefet var olmalıdır" diye konuşarak tartışma ortamını yumuşattı.

AK Parti'li bir diğer divan üyesi Ravza Kavakçı Kan kameraların zaman zaman dikkatini dağıttığını kaydederek tartışmaların son ermesi bir an önce gündeme geçilmesi gerektiğini söyledi. Kan "İyi niyetle, Yenikapı ruhuyla başladık toplantıya" deyince CHP'li komisyon üyesi Aytun Çıray "Söylemde bu var da başkanlık divan seçiminde Yenikapı ruhunu, nane ruhuna çevirdiniz" dedi. AK Parti'li bir diğer üye Emine Nur Günay ise "Yenikapı ruhunu, nane ruhu tuz ruhuna çevirmeyin" diye Çıray'a karşılık verdi.

OYLAMA YAPILDI, KOMİSYON GÖRÜNTÜYE KAPATILDI

Reşat Petek, toplantıda görsel basının kalıp kalmaması için oylama yapılmasını teklif etti. Çoğunluğun oylarıyla toplantının kameralara kapalı devam edilmesi kararı alındı.

Komisyonun önümüzdeki hafta salı günü 15.00-20.00 ile çarşamba ve perşembe günleri ise 11.00-18.00 saatleri arasında toplanmasına karar verildi.

CHP'DEN KOMİSYON BAŞKANLIĞI'NA 2 ÖNERGE VERDİ

CHP, "Darbe girişimini katıldığı iddia olunan TSK, yargı mensupları, devletin diğer kurumlarında ve özel sektörde darbe girişiminde bulunan suç örgütü ile ilgili bilgi sahibi olduğunu düşündüğümüz şahıslar listemizde yer almaktadır" ifadeleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu siyasetçi, gazeteci, öğretim üyesi, STK temsilcisi, kuvvet komutanları, bürokrat, emniyet müdürlerinin bulunduğu 41 ismin komisyona çağrılması için önerge verdi.

CHP'li komisyon üyeleri, tutuklu ve gözaltında bulunan darbe girişimi zanlılarının hapishanelerde haberleşmek için kullandığı pusulaların birer örneğinin ve FETÖ üyelerinin iletişim kurduğu ByLock ve Eagle kullanıcılarının tam listesinin ilgili adli ve idari mercilerden temin edilerek komisyon üyelerine dağıtılmasına ilişkin karar alınması hususunda önerge verdi. Komisyona çağrılacak uzmanların, her üyenin vereceği isimlerle ortak bir havuz oluşturulması ve bu şekilde ortaklaşa belirlenmesine karar verildi.

Sayfa Yükleniyor...