Darbe komisyonunda tartışma

TBMM Darbe Komisyonu'nda tartışma çıktı. Verilen 15 dakikalık aranın ardından toplantı tekrar başladı.

DHA 11.10.2016 - 15:35 | Son Güncelleme : 11.10.2016 - 16:43

Darbe komisyonunda tartışma
Arşiv

TBMM'de 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ'nün tüm yönleriyle araştırılması için kurulan komisyonun 3'üncü toplantısında HDP'li Mithat Sancar, AK Parti'li Hüseyin Kocabıyık'ın HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında sosyal medyada yazdıklarına ilişkin açıklama yapmasını istedi.

Kocabıyık, Mithat Sancar'a "Sosyal medyadan yaptığım açıklamalar bellidir. Hadi sözü açtınız, Demirtaş bana göre 50 kişinin katili bir adamdır. Siz de bölücü terör örgütünün siyasi temsilcisisiniz" dedi.

Sancar ise "Sensin. Şu anda araştırdığımız FETÖ'nün içinde bulunanlardan biri olduğunu iddia ediyorum senin" diye karşılık verdi.

"ECEVİT'İ, ÖZAL'I NİYE KATIYORSUN?''

Hüseyin Kocabıyık, 2009 yılında Fetullah Gülen'i öven bir yazı yazdığını anımsatarak, "Rahmetli Ecevit'i, Turgut Özal'ı nasıl kandırdılarsa biz de o zaman millete, Türklüğe hizmet ediyor olarak görüyorduk" diye konuşurken, CHP'li Sezgin Tanrıkulu sözü keserek tepki gösterdi.

Tanrıkulu, sesini yükselterek, "Rahmete gitmiş insanları niye katıyorsun? Ecevit de Özal da hayatta değil. Ölmüş insanlarla ilgili konuşmayın" ifadelerini kullandı.

Hüseyin Kocabıyık ise "Terbiyesizlik yapma" deyince Tanrıkulu ayağa kalktı. Komisyon Başkanı Reşat Petek ise birleşime 15 dakika ara verdi. Aranın ardından toplantı tekrar başladı.

"AYAKLARINI KIRARIM SENİN"

Verilen arada da devam eden tartışmada şu diyaloglar yaşandı:

-Sezgin Tanrıkulu: Utanmaz, ahlaksız.
-Hüseyin Kocabıyık: Utanmaz sensin, ahlaksız.
-Sezgin Tanrıkulu: Ayaklarını kırarım senin.
-Hüseyin Kocabıyık: Kimin ayaklarını kırıyorsun sen?

"GEÇMİŞ ARAŞTIRMA KOMİSYONLARINDA...''

Bu arada komisyonun geçtiğimiz hafta yapılan toplantısında Fetullah Gülen'in dinlenmesi önerisini anımsatan Darbe Komisyonu Başkanı Reşat Petek, "Geçmiş araştırma komisyonlarında da ne Abdullah Öcalan ne terör örgütü ya da sözde lideri olarak kimsenin Meclis araştırma komisyonlarında dinlenmediği, görüşüne başvurulmadığı en küçük araştırmada görülebilir. FETÖ'nün görüşüne başvurmak değil Türkiye'ye getirilip Adalet Bakanlığı'na bu ihanetinin terör saldırısının hesabını verilmesini her birimiz isteriz. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti olarak gerekli girişimler yapılıyor" diye konuştu.

"GELMİYORSAN DARBECİ OLDUĞUNU KABUL ETMİŞ SAYILIRSIN"

Reşat Petek daha sonra Fetullah Gülen'in dinlenmesi önerisinde bulunan Serkan Bayram'a söz verdi.

Bayram, dile getirdiği önerinin bir kısım medya tarafından çarpıtıldığını kaydederek, "FETÖ'nün çete başı uluslararası medyada 'Ben darbeci değilim' diyor. Meclisimiz darbeyi araştırma komisyonu kurmuştur. Ben de burada hazır bir komisyon varken çağıralım. 'Ben darbeci değilim' diyorsan gel anlat; eğer gelmiyorsan darbeci olduğunu kabul etmiş sayılırsın. Bunun bize sonucu ne olacak? Hükümetin yürüttüğü iade süreci var şu anda. Bu iade sürecine hem hukuki destek olacak hem de Meclis adına hep beraber uluslararası kamuoyunda bunun darbeci olduğunu rahatlıkla anlatacak bir done daha elde etmiş olacak. Bu benim önerim. Bunun haricinde bir beyanatımız olmamıştır. 'Amerika'ya gidelim' gibi ifadeleri komisyondaki hiçbir arkadaşımız demez. Böyle langır lungur ifadeleri buradaki niyetimizi çarpıtmaya yöneliktir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...