Darbe niyetlerinden haberim vardı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün 3. Ergenekon iddianamesinde yer alan ifadesindeki darbe iddialarını değerlendirdi.

NTV Haber 06.08.2009 - 13:07

Darbe niyetlerinden haberim vardı

NTV canlı yayınında Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç şunları söyledi.


ERDOĞAN-DTP GÖRÜŞMESİ
CHP lideri Baykal'ın 'DTP ile görüşme PKK ile görüşmedir' değerlendirmesini çok yanlış buluyorum. Böyle bir yakıştırmayı, ağır konuşmayı Baykal’dan beklemezdim. Erdoğan’ın DTP ile görüşmesini olumlu buluyorum.

DTP’yi bir hasım gibi görmek doğru değil. DTP ile görüşmeye 'PKK ile görüştüler' demek tarif edilecek bir yanlış değil. Böyle bir şey vaki olsa bile...

Dünkü Baykal'ın konuşmalarından beklediğim yanıtları alamadım. Peşin hükümlü gördüm.  AK Parti'nin tüm politikalarına peşinen karşılar. Muhalefetin dayanılmaz kolaylığıyla hareket ediyor. CHP bu sorun konusnda ne düşünüyor belli değil.

KÜRT AÇILIMI
Sorumluluk bizde iktidarda biz varız. Ama sadece bizimle olmaz, mutlaka bir siyasi mutabakata ihtiyaç var. CHP anamuhalefet partisidir ve çok önemli bir siyasi kuruluştur. bu günkü özgül ağılıklarının dışında çok önemli bir ağırlıkları vardır. Bu bir Türkiye projesidir. sadece bizim adımlarımız yetmez. MHP hükümetteyken anayasa değişikliklerine katkı vermişti. MHP üçlü koalisyon sürecinde bağrına taş basmıştır, ölüm cezasının kaldırılmasına oy kullanmıştır. Aynı katkıyı şimdi de bekliyoruz. Bahçeli'yi bu açılım konusunda Baykal'dan bir adım önde görüyorum. Bahçeli'ye proje nakledildiğinde kapısını kapatmasın.

İKTİDAR OLARAK BÜYÜK RİSK ALIYORUZ
Kürt açılımı konusuyla iktidar olarak büyük risk alıyoruz. 2 sene sonra seçimler var. Muhalefet siyasal anlamda iktidarı bu projeyle başarısız kılmak istiyor olabilir. Biz bu riski göze alıyoruz. Bu riskin bir tarafında seçimde bsaşarısız olmak varsa biz bu riski alıyoruz. 

Bu açılıma muhalefet katkı verirse onlar da kazanırlar. iktidar süremizin başında olsaydık daha kolay olabilirdi. Ama bu riski alıyoruz.

3 ay içinde net biçimde proje ortaya çıkar. Yıl sonuna kadar daha somut adımlar atılacak. Bölgedeki vatandaşlarımızın kültürel kimliklerini tadına varabilecekleri bir barış projesiyle çıkıyoruz.

Yıl sonundaki MGK'da projeyi ortaya koyacağız. Öcalan'ın 15 Ağustos'taki açıklamaları tartışma konusu yapıloyor. Biz bu açıklama ile ilgli değiliz. Öcalan'ın şimdiye kadar pek çok açıklamaları oldu, yine söyler. Sözleriyle ilgli değiliz. Biz bu gün değilse ne zaman noktasındayız.

DARBE NİYETLERİNDEN BENİM DE HABERİM VARDI
3. İddianamedeki Sayın Özkök'ün ifadelirini okudum. Biz Sayın Özkök'le hiç konuşmadık. Bu toplantılardan, bu düşüncelerden benim de şahzen haberim vardı. Ama bunları hiç dışarı söylemedik. Bunların dışarıda konuşulması ilişkileri zedeleyebilirdi. Türkiye karışabilirdi. Duyduklarımızı Başbakan'la görüştüğümüzü biliyorum. Duyunca üzüldüm.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...